Portakallı baklava için bayii aranıyor

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Şeker hastalarının da çekinmeden yiyebilecekleri portakallı baklava bayi arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mersin'in Tarsus ilçesinde, narenciye tüketimini artırmak ve alternatif pazar olanaklarını geliştirmek amacıyla Ziraat Odasının öncülüğünde üretilen, ''şeker hastalarının da çekinmeden yiyebilecekleri'' belirtilen ''portakallı baklava'' tüketimini ülke genelinde yaygınlaştırmak amacıyla bayi ağı oluşturma arayışı başlatıldı.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, yaptığı açıklamada, alternatif yaratmak amacıyla narenciyedeki sıkıntıyı aşmak için üretimine geçen aylarda başladıkları baklavanın ilçede ilgi gördüğünü ve farklı tadı ile beğeni topladığını belirtti.

Şeker kullanılmamasının portakallı baklavayı tercihi olumlu etkilediğini ifade eden Ergezer, ''Şeker hastaların da çekinmeden yiyebileceği belirtilen baklava konusunda bilimsel araştırma yapılması için girişimlerde bulunacağız'' dedi.

Ürünü ilk etapta Mersin merkez ile Adana, Hatay ve Gaziantep gibi çevre illerde piyasaya sunmayı hedeflediklerini anlatan Ergezer, bayiilik sistemi ile Türkiye genelinde tüketimi yaygınlaştırmak istediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Bu üretimin narenciye tüketimine doğrudan büyük bir katkısı olmayacak. Portakallı baklava, özellikle tanıtım açısından bizim için önem verdiğimiz bir projedir.

Tüketimi artırmanın çabası içindeyiz. Bu güne kadar narenciyenin kaderi hep ihracata bağlanmış. Halbuki iç piyasada narenciye tanıtımı gerekli seviyede yapılırsa, hem ürünler ziyan olmaz hem de gündemden düşmeyen üreticilerimizin sıkıntıları giderilmiş olur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious