Portekiz'den Türkiye'yi rahatlatan açıklama

Portekiz'den Türkiye'yi rahatlatan açıklama .5452
  • Giriş : 03.07.2007 / 14:19:00

AB dönem başkanı Portekiz, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerini desteklemeyi ve ileriye götürmeyi sürdüreceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB dönem başkanlığını 1 Temmuz’da Almanya’dan devralan Portekiz’in Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Portekiz’in, AB dönem başkanlığını üçüncü kez, birliğin siyasi geleceği açısından önemli bir dönemde üstlendiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:
"Zamanımızın güçlükleriyle baş eden ve AB vatandaşlarının beklentilerini karşılayan daha güçlü, daha donanımlı bir AB’ye ihtiyacımız var. Dönem başkanlığının sloganı (Daha iyi bir dünya için daha güçlü bir birlik)" Portekiz dönem başkanlığının önceliklerinin, Almanya, Portekiz ve Slovenya’nın 18 aylık üçlü programıyla uyum içinde olduğu ve dört hedeften oluştuğu kaydedilerek, bu amaçların, birliğin geleceği, Lizbon Stratejisi, Özgürlük, Güvenlik ve Adalet alanını güçlendirmek ve Avrupa ve Dünya olduğu belirtildi.
Portekiz dönem başkanlığının ayrıca, Türkiye ve Hırvatistan’ın katılım müzakerelerini, Avrupa Konseyinin kararları doğrultusunda ve ortak hedefin tam üyelik olduğunu göz önünde bulundurarak, desteklemeyi ve ileriye götürmeyi sürdüreceği bildirildi. Açıklamada, "Batı Balkanlar için Avrupa perspektifinin gelişimi, AB gündeminin temel özelliği olarak kalacaktır" denildi.

YENİ AB ANLAŞMASI PORTEKİZ’İN ÖNCELİĞİ

Yeni AB Anlaşmasının Portekiz dönem başkanlığının temel önceliği olduğunun vurgulandığı açıklamada, Avrupa Komisyonunun talebiyle, Hükümetlerarası Konferansın 23-24 Temmuz günlerinde yapılacağı kaydedildi.
Portekiz’in dönem başkanlığı sırasında Afrika ve Brezilya ile zirveler yapılmasını istediği ve bunun Portekiz’in diğer muadilleriyle diyaloğu artırma isteğini gösterdiği ifade edildi.
Rusya, Çin, Hindistan ve Ukrayna ile yapılacak zirvelerin de AB’nin ortak dış gündeminin merkezinde olacağı kaydedilerek, "Portekiz dönem başkanlığı aynı zamanda, AB ile stratejik ilintisi olan, bütün Akdeniz bölgesiyle ilgili yeni bir yaklaşım geliştirmek istiyor" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious