Portör muayenesi uygulaması kalktı

Portör muayenesi uygulaması kalktı.14446
  • Giriş : 21.12.2011 / 09:48:00
  • Güncelleme : 21.12.2011 / 10:23:22

EDESOB, zorunlu portör muayenesi uygulaması kaldırıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Emin İnağ, mevzuatta yapılan yeni düzenlemelerin ardından gıda ile ilgili işyerlerinde çalışanların düzenli olarak yaptırmak zorunda oldukları portör muayenesi uygulamasının kaldırıldığını bildirdi.
    Emin İnağ, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, üyelerinin uzun yıllardır uygulamada yaşadığı problemler ve cezai yaptırımlarla ilgili büyük sıkıntılar yaratan portör muayenesi zorunluluğunun, 11.10.2011 tarih ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 58'nci maddesiyle kaldırıldığını ve 2.11.2011 tarihli Resmi Gazete'de de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti.
    Yaptıkları yoğun çalışmalarla portör muayenesi uygulamasına son verildiğini hatırlatan İnağ, "1593 Sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu'nun çeşitli maddelerinde değişiklikler yapılmıştır. Söz konusu değişiklikler çıkarılacak yeni kanun ve yönetmeliklere kadar geçerli olacaktır. Yasada yapılan yeni değişiklik ile 'Gıda üretim ve satış yerleri ve toplu tüketim yerleri ile insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerine yönelik sanatların ifa edildiği işyeri ve bu işyerlerinin işletenleri, çalışanları, hijyen konusunda bu işyerlerindeki meslek ve faaliyetlerin gerektirdiği eğitimi vermeye veya çalışanların bu eğitimi almalarını sağlamaya, belirtilen eğitimleri almış kişileri çalıştırmaya, çalışan kişiler ise, bu eğitimi almaya mecburdurlar. İşyeri sahipleri bizzat çalışmaları durumunda da bu eğitimleri almak zorundadırlar.' hükmü bulunmaktadır. Gıda ile ilgili iş yerlerinin hijyen konusunda eğitimleri ile ilgili halihazırda ilgili bakanlık ile Konfederasyonumuz arasında imzalanan protokol çerçevesinde eğitim çalışmaları yapılmaktadır." açıklamasını yaptı.
    EDESOB olarak Edirne Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile önceden yaptıkları çalışmalarda yeni düzenlemelere uygun eğitim programlarını hazırladıklarını ifade eden İnağ, "Ülkemizin Avrupa Birliği üyeliği sürecinde çıkarılacak yeni yasaları göz önüne alarak IPA-2 Avrupa Birliği Sınır Ötesi İşbirliği Programı'na da konu ile ilgili gıda sektörüne yönelik 2 adet projenin hazırlıklarını bitirdik." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious