Pota altindan kurtulan Mevlana törenlerinde talep patlamasi yasaniyor . .

  • Giriş : 17.11.2005 / 00:00:00

KONYA -17 Kas 2005 - Pota altindan kurtarilarak 7 günden 11 güne çikarilan Mevlana'yi Anma ve Vuslat Yildönümü Etkinlikleri'ne talep patlamasi yasaniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Törenler nedeniyle otellerde doluluk orani yüzde 100'e ulasirken, sehre gelmesi beklenen yaklasik 50 bin kisinin, esnafin yüzünü güldürecegi bildiriliyor.

Her yil 10-17 Aralik tarihlerinde bir hafta yapilan Mevlanayi Anma Etkinlikleri, bu sene 11 güne çikarilarak 7-17 Aralik tarihlerinde yapilacak. Törenler önceki yillarda spor salonlarinda yapiliyordu. Yerli ve yabanci turistlerin yogun ilgi gösterdigi törenlerin pota altinda yapilmasi büyük tepki aliyordu. 7 gün süren törenleri, ancak 10 bin kisi izleyebiliyordu. 30 yildir proje asamasinda bekleyen Mevlana Kültür Merkezi, Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in talimatiyla 3 ayda bitirilerek, geçtigimiz yil törenlere hazir hale getirildi.

Geçen sene 7 gün yapilan anma etkinliklerinde yogun talep nedeniyle gece programlarinin yani sira gündüz seanslari da konuluyordu. Bunun da yetmedigini gören yetkililer, 7 gün olan Mevlana'yi Anma Törenleri'ni 11 güne çikartti. Ancak biletler haftalar öncesinden tükendi. Geçtigimiz yil 35 bin kisinin katildigi ve bu sene 50 bin kisinin izlemesi beklenen Mevlana Törenleri'ni seyretmek isteyen binlerce kisinin bilet talebi karsilanamadi.

Kültür ve Turizm Müdürlügü, Konya Büyüksehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi'nin ortaklasa düzenledigi törenlerin hazirliklari yogun bir sekilde devam ediyor. Geçtigimiz yillarda biletler törenlere bir kaç hafta kala satisa çikariliyor olmasina ragmen bu sene bir kaç ay evvelden satisa sunuldu. Buna bagli olarak biletler haftalar öncesinden tükendi. Günlük 300 protokol olmak üzere toplam 2 bin 525 kisinin izleyebilme imkani bulacagi 11 günlük sema törenlerine bilet isteyenlerin sayisi 50 bini geçti. Yogunluk nedeniyle törenlerde günlük iki seans yapilmasi planlaniyor. Sema programi sayisinin 22'ye çikarilmasi bekleniyor.

Geçen yil ferah bir ortamda, rengarenk isiklar altinda yapilan törenleri televizyonlardan izleyenlerin gösterileri canli seyretmek için adeta birbiriyle yaristigini söyleyen Il Kültür ve Turizm Müdürü Abrdussettar Yarar, biletler tükenmesine ragmen bilet isteklerinin devam etigini vurguluyor.

Halen bilet talepleri sürdügü için bilet basvurusu yapanlarin kesin rakaminin belli olmadigini dile getiren Yarar, bu yil rekor düzeyde bir bilet basvurusu beklediklerini anlatiyor.

Mevlana'yi Anma ve Vuslat Yildönümü etkinliklerinin son günü olan Seb-i Arus Gecesi için adeta talep patlamasi yasandigini belirten Yarar, asiri yogunluk nedeniyle 11 gün içinde 22 sema töreni yapilacagini açikliyor.

Törenlerin yapilacagi 7-17 Aralik 2005 tarihleri arasinda otellerdeki doluluk orani, yüzde 100'e ulasti. Selçuk Otel Müdürü Ahmet Erdem, özellikle Seb-i Arus gecesi olmak üzere Mevlana Etkinliklerinin yapilacagi 11 gün için yüksek oranda talep ve rezarvasyon oldugunu dile getirdi. Törenlerin 7 günden 11 güne çikarilmasini sevinçle karsiladiklarini anlatan Erdem, geçtigimiz yillarda bilet bulamayan bazi vatandaslarin otel rezarvasyonlarini da iptal ettirdigini hatirlatti. Bu sene etkinliklerin çesitlendirilmesinin de talebi artirdigini düsünen Erdem, yogun talebi karsilamaya çalistiklarini bildiriyor.

Bera Otel Önbüro Sefi Alican Yasar, özellikle hafta sonuna denk gelen Seb-i Arus Gecesi için gelen talepleri karsilayamadiklarina dikkat çekiyor.

Törenler boyunca otellerinin kapasitesinin doldugunu hatirlatan Yasar, taleplere cevap vermekte zorlandiklarina isaret ediyor.

Geçen yil tören günlerinde doluluk oranin yüzde 95 oldugunu animsatan Yasar, bu sene talebin bu rakamin üzerine çikmasinin yüzlerini güldürdügünü ifade ediyor.

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odalari Birligi Baskani Bekir Duvarci, törenler için kente gelmesi beklenen 50 bin kisinin sehrin ekonomisini canlandiracaginin altini çiziyor. Canliligin bütün esnaf guruplarina yansiyacagini kaydeden Duvarci, "Taksici esnafindan tutun, lokantacilara, küçük esnafa, marketlere kadar hareketlilik olur. Bütün Konya esnafini sevindirecek gelismeler bunlar. Kültür turizminin önemi giderek daha iyi anlasilacak. Esnafimiz bilinçliligini ve nezaketini sürdürdügü müddetçe kültür turizminden payina düseni alacaktir." dedi.

Il Kültür ve Turizm Müdürlügü yetkililerinden alinan bilgiye göre, etkinlikler geçen yillara oranla daha çesitli ve dolu geçecek. Mevlevihane Fotograflari Sergisi, Padisah Fermanlari Sergisi ve 1989 yilindan beri kullanilan Mevlana törenlerinin tanitim afisleri sergisinin yer alacagi bir çok renkli program törenlere gelenleri karsilayacak. Ayrica, Tunus, Iran, Ispanya, Özbekistan ve Azerbaycan gibi ülkelerden gelecek sanatçilarin katilacagi Mistik Müzik Festivali yapilacak. Hergün bir ülke sanatçilarinin izleyici karsisina çikacagi etkinlikler çerçevesinde konferans ve sempozyum gibi bilimsel aktiviteler de törenlere renk katacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious