Poyrazköy'de ceset aransın isteği

Poyrazköy'de ceset aransın isteği.13380
  • Giriş : 10.07.2009 / 08:45:00

Faili meçhul ve kayıplar şimdiye kadar daha çok Güneydoğu ile gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde yapılan kazılardan insan kemiği çıkması, diğer bölgelerdeki vatandaşları da harekete geçirdi.

İstanbul'da gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolan bazı şahısların aileleri de başvuruda bulunmaya başladı. Kayıp yakınları, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'ne yaptıkları başvurularda kişilerin kaybolma süreçlerini anlatırken, öldürülmüş olduklarından hareketle cesetlerinin bulunabilecekleri yerlerle ilgili de adresler gösterdi. Kayıp yakınlarının ceset araması yapılmasını istedikleri yerler arasında daha önce Ergenekon cephaneliklerinin bulunduğu Poyrazköy de bulunuyor. Bunun dışında Kilyos ve Altınşehir de belirlenen yerler arasında yer alıyor.
Şimdiye kadar toplam 25 kişi ile ilgili başvuru yapılan İHD, dilekçe alımına devam ediyor. Yapılan başvurular arasında Fehmi Tosun, Hasan Coşkun, Hayrettin Eren gibi isimler bulunuyor. 36 yaşındaki Fehmi Tosun, 19 Ekim 1995 tarihinde İstanbul Avcılar'daki evinin önünden ellerinde telsiz ve silah olan kişiler tarafından kaçırıldı. Olay, karısı Hanım Tosun, 5 çocuğu ve mahallelinin gözleri önünde gerçekleşti. Görgü tanıklarının ifadesine göre 34 UD 597 plakalı beyaz Renault araca sürüklenerek bindirildi ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Fehmi Tosun'un ailesi Ergenekon davasına da müdahil olmak istemişti. Kayıplardan Hayrettin Eren ise ilk gözaltı kayıpları arasında bulunan isimlerden biri.

İHD yetkililerinden Canan Yurtsever, dilekçeler belli bir sayıya ulaştıktan sonra savcılığa başvurup belirlenen yerlerde kazı çalışmasının başlatılması için harekete geçeceklerini ifade etti. Yakınları kayıplarla ilgili ümitlerini korumaya çalışsa da büyük çoğunluğu öldürülmüş olduklarını düşünüyor. Yaptıkları başvurularda cesetlerin bulunabilecekleri yerlerle ilgili de bilgiler vererek kazı çalışmasının başlatılmasını istiyor. İstanbul kayıpları ile ilgili görgü tanıklarının ifadelerinin olduğu da öğrenildi.

Poyrazköy'DE 22 LAW çıkmıştı

Ergenekon soruşturması kapsamında firari Bedrettin Dalan'ın başkanlığını yaptığı İstek Vakfı'na ait Poyrazköy'deki arazideki kazılarda ele geçirilen mühimmat şöyle: 15'i dolu 22 LAW silahı, 14 adet el bombası, 24 adet el bombası fünyesi, 450 gram C-3 patlayıcı madde, 7 adet hakem bombası, 3 adet gösteri bombası, 5 adet bubi tuzağı, 2 adet kullanılmış bubi tuzağı, 23 adet işaret fişeği, 45 adet sis bombası, 15 adet aydınlatma fişeği, 30 metre uzunluğunda infilaklı fitil, 38 metre uzunluğunda saniyeli fitil, 3 bin 17 adet çeşitli çaplarda fişek, 1 adet siyah renkli kamuflaj kremi tüpü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*