PPK bugün toplanıyor

PPK bugün toplanıyor.7927
  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bu yılın beşinci toplantısını bugün yapacak. Piyasalardaki beklenti, kısa vadeli faiz oranlarının değişmeyeceği yönünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Para Politikası Kurulu toplantısına, Kurul Başkanı ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Başkan Yardımcıları Erdem Başçı, Burhan Göklemez,Mehmet Yörükoğlu ile kurul üyesi İbrahim Turhan'ın katılması bekleniyor.

Para Politikası Kurulu toplantısı, bugün saat 13.00-17.00 arasında iki aşamalı olarak yapılacak.

İlk aşamaya, Merkez Bankası yetkilileri ve uzmanları ile Hazine Müsteşarlığı yetkilileri katılacak. Yine bugün gerçekleşecek ikinci aşamada ise sadece Para Politikası Kurulu üyeleri toplanacak ve görünüme ilişkin son değerlendirmeler yapıldıktan sonra oylamaya geçilecek.

Oylamadan sonra Para Politikası Kurulu üyeleri, gerekçeye temel teşkil edecek kısa metni oluşturacaklar. Karar,gerekçesiyle birlikte bugün saat 19.00'a kadar Merkez Bankas ıtarafından basın duyurusu ile açıklanacak.

Para Politikası Kurulu toplantı özeti, toplantıyı takip eden 8 iş günü içinde yayımlanacak.

Ağustos 2006'dan beri faiz değişmedi

Bu arada piyasalardaki beklenti, kısa vadeli faiz oranlarının bu ay da değişmeyeceği yönünde. Kurul, en son 20 Temmuz'daki toplantısında faiz oranlarını 0.25 puan artırmış, 24 Ağustos, 26 Eylül, 19 Ekim, 23 Kasım, 21 Aralık 2006 ve bu yıl 16 Ocak, 15 Şubat, 15 Mart ve 18 Nisan'da yaptığı olağan toplantılarında kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmemişti.

Buna göre, halen gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 17.50, borç verme faiz oranı da yüzde 22.50 olarak uygulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious