PPK toplantısında zamanlama hatası var

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası Para Kurulu'nun (MBPK) 7 Haziran'da toplantıya çağrılmasını 'zamanlama hatası' olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çağlayan ve Şener, toplantı sonrası açıklamada bulundu ve basın mensuplarının sorularını cevapladı. Merkez Bankası Para Kurulu'nun bu ayın 7'sinde toplantıya çağırıldığını hatırlatan Çağlayan, "Zamanlama hatası mı var diye düşünüyorum'' dedi.

Toplantının, Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) toplantısından sonra gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydeden Çağlayan, "Ben olsaydım, Amerikan Merkez Bankası'nın toplantısını bekler, Para Piyasası Kurulu'nu sonra toplardım'' dedi.

Enflasyon ile mücadelede taviz verilmemesi gerektiğini vurgulayan Çağlayan, Merkez Bankası'nın 'enflasyonun nasıl oluşacağını tahmin ederek bununla ilgili tedbirleri alması gerektiğini dile getirdi. Çağlayan ayrıca, Merkez Bankası'nın bağımsızlığı konusunda, toplumda en ufak bir şüphe uyandırılmaması gerektiğini de vurguladı.

TANSİYONU DÜŞÜRELİM

Ekonomide yaşanan gelişmelerin doğrudan reel sektörü etkileyeceğini ve ekonomik gidişatın özel sektör için son derece önemli olduğunu kaydeden Çağlayan, "Tansiyonun rahatlatılmasında fayda görüyorum'' dedi.

Çağlayan ayrıca, dövizdeki artışın Mayıs ayı enflasyonuna henüz yansımadığını, bunun etkilerinin Haziran ayı enflasyonunda görüleceğini dile getirdi. Çağlayan, Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ) borçlarını yeniden yapılandırarak, kredi sağlanması konularında düzenleme ihtiva eden Anadolu Yaklaşımı'nın TBMM kapanmadan Meclis'ten geçirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious