Prens Harry, cepheye dönmek istiyor

Prens Harry, cepheye dönmek istiyor.18726
  • Giriş : 02.03.2008 / 11:36:00

Prens Harry, Afganistan'da cephede olduğunun ortaya çıkmasından sonra Taliban tehdidi yüzünden İngiliz genelkurmayı tarafından geri çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Afganistan'da cephede olduğunun ortaya çıkmasından sonra Taliban tehdidi yüzünden İngiliz genelkurmayı tarafından geri çekilen ve ülkesine dönen Prens Harry, hayatının en mutlu günlerini Helmand bölgesindeki 10 haftalık görev süresinde geçirdiğini ve en kısa zamanda tekrar cepheye dönmek istediğini söyledi.

İngiliz tahtının üçüncü sıradaki varisi Prens Harry, ülkesine döndükten sonra yaptığı açıklamada, "kahraman" olarak adlandırılmak istemediğini, bu nitelemeyi cephedeki isimsiz askerlerin hak ettiklerini,kendisiyle birlikte iki yaralı askerin de aynı uçakla İngiltere'ye getirildiklerini ifade etti. Harry, bu askerlere "kahraman" denilmesi gerektiğini söyledi.

Devriye sırasında mayına basan bu iki askerin ülkelerine hizmet etmek için orada bulunduklarını hatırlatan Harry, bu gerçeğin kendisini şoke ettiğini ve boğazının düğümlenmesine yol açtığını ifade etti.

Prens Harry, cephedeki koşulları anlatırken de "Orada ne yapmanız gerekiyorsa yapıyorsunuz. Kendi yurttaşlarınızı korumak için mesela en kötü ihtimalle bomba atmanız gerekiyorsa atıyorsunuz. Belki bomba atmak hoş bir şey değil ama bazı hayatları kurtarmak için bunu yapmak şart" dedi.

Cepheye giderek hayallerinin bir kısmını yaşama fırsatı bulduğunu, yabancı basında kendisiyle ilgili çıkan ve cephedeki görevinin bitmesine yol açan haberden büyük hayal kırıklığına uğradığını da belirten Prens Harry, aylardır durumu bildiği halde bu konuyu haber haline getirmeyen İngiliz medyasını ise övdü.

-"AĞIZLARINI SIKI TUTTUKLARI İÇİN İNGİLİZ MEDYASINA MİNNETTARIM"-

Sık sık hakkında yapılan haberler dolayısıyla çok sıcak ilişkiler içinde olmadığı İngiliz medyasının anlaşmaya uymasının kendisi için sürpriz olduğunu da dile getiren Harry, "Bunu söylemekten nefret ediyorum ama ağızlarını sıkı tuttukları için bütün İngiliz medyasına minnettarım" dedi.

Şimdilik ordudan ayrılmayı düşünmediğini de belirten Prens Harry, gelecek dönemde asker olarak yapacağı görev konusundaki seçenekler üzerinde komutanlarıyla düşüneceklerini söyledi.

Ağabeyinin de aynı şekilde cepheye gidebilmesini ve İngiliz medyasının onun için de aynı kolaylığı göstermesini dilediğini de belirten Harry, İngiltere'de her şeyin rutin olduğunu, cephede ise sürekli tetikte beklendiğini belirtirken, kendisi dahil cephede görev yapanların bu adrenalini sevdiklerini söyledi.

En kısa zamanda cepheye dönme hayalleri kuran Harry, askerlik arkadaşlarını "iyi insanlar" olarak nitelerken, görev sırasında herkesin sadece birbirine güvendiğini, bunun da oradaki dostlukları sağlamlaştırdığını söyledi.

"Bütün rütbeler bir yana, herkes birbirini kolluyor, koruyor" diyen Harry, "Oradaki günlerim harikaydı. Bu fırsatı bulabilmiş olmaktan çok mutluyum. Orada öylece uzak bir coğrafyada ve yıldızların altında olmak unutulmazdı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious