Prens Harry Irak'a gitmeli mi?

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

Prens Harry’nin askeri hizmetini yapması için Irak’a gönderilemeyeceği haberlerini yalanlayarak, konunun değerlendirildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savunma Bakanlığı sözcüsü, Prens Harry’nin Irak’a gitmesinin daha önceki gibi değerlendirilen bir konu olduğunu belirterek, "Mevcut eğilim Prens’in bir birlik komutanı olarak konuşlanması" dedi.
Sun gazetesi, İngiliz komutanların, Harry’nin planlı konuşlanmasının gözden geçirilmesi talimatı verdiğini, bunun büyük olasılıkla Harry’nin ön cephe yakınlarında bulunmasının yasaklanacağı anlamına geldiğini duyurdu.
Gazeteye açıklama yapan bir kaynak, "Hiç kimse, Prens Harry’yi geri çekerek direnişçilere bir halkla ilişkiler zaferi hediyesi vermek istemiyor" dedi.
Kaynak, buna rağmen üst rütbeli subaylar arasında, Harry’nin, adamlarıyla birlikte kaçınılmaz bir felakete neden olabileceği görüşünün destek bulduğunu söyledi.
Prens Harry’nin, Irak’taki İngiliz askerlerinin rotasyonu çerçevesinde önümüzdeki haftalarda "Blues and Royals" birliğinin başında Irak’a gitmesi bekleniyor. Prens Charles ile Lady Diana’nın oğlu olan 22 yaşındaki Harry, ön cephede yer almasına izin verilmezse ordudan ayrılacağı tehdidinde bulunmuştu.
6 ay boyunca 11 kişilik bir tank timine komuta etmesi planlanan Harry’nin
varlığının, beraberindeki askerler için daha fazla tehlike yaratmasından korkuluyor. Irak’ta 2003 yılındaki savaşın ilk ayından sonra en çok İngiliz askeri bu ay öldü. Bu ay Irak’ta 11 İngiliz askeri yaşamını yitirdi. Harry’nin birliğinin kullanacağı tankın bir benzeri de bu ay direnişçilerce havaya uçuruldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious