Prescott, Müslüman kadınları sevindirdi

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

İngiltere Başbakan Yardımcısı Prescott: “Müslüman bir kadın peçe takmak istiyorsa takar, bu onun seçimidir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tartışmalara katılan Başbakan Yardımcısı John Prescott, peçe takan bir kadınla herhangi bir iletişim sorunu yaşamayacağını söyledi
BBC kanalına yaptığı açıklamada Jack Straw'un peçe takan kadınların toplum içinde farklı kesimler arasındaki diyaloğa engel olabileceği yönündeki korkularının abarttı olduğunu söyleyen Prescott, "Bence peçe takmak isteyen bir kadın, istediği gibi giyinmeli, neden giyinmesin ki? Bu onun seçimidir."dedi.

Jonh Prescott, peçe takan bir kadının kendi ofisini ziyaret ettiğinde ona Jack Straw gibi peçesini çıkarmasını kesinlikle teklif etmeyeceğinin altını çizerek, "Bence Straw'un tavsiyeleri bir abartı. Eğer hatırlarsanız, 30 yıl önce bu ülkede Hindistan'dan gelen Sihlerin türbanları da sorun olmuştu. O dönemde türban takan bu insanların bisiklet sürerken mecburi olarak giyilmesi gereken koruyucu başlıktan muaf tutulmaları yönünde büyük tartışmalar yaşanmıştı. Ama sonunda sağduyu kazandı ve bu insanlar koruyucu başlıktan muaf tutuldu. Bu meseleyi çözdük ve içinden çıkılamaz bir konu olmadığı görüldü."dedi.

Prescott, "Eğer biri benim ofisimi ziyaret ederse, bu kişi ister okul kıyafeti ya da şapkasıyla gelsin, ister türban ya da siyah gözlük taksın, bunları çıkarmalarını kesinlikle isteyemem. Bence onlarla bu şekilde de iletişim kurabilirsiniz."diye konuştu.

Son olarak Jack Straw'un peçe konusunun tartışılması gerektiği fikrine katıldığını ifade eden Prescott, "Taraflarca bu tartışılabilir. Ama ben bu tartışmanın bazı insanlar tarafından önyargılı bir şekilde istismar edileceğinden ve bunun ilişkilere zarar vereceğinden korkuyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious