Prim borcuna taksitte süre 1 ay uzuyor

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur'a borçların 60 aya kadar vadeyle ödenmesine imkan tanıyan prim taksitlendirmesinde son haftaya girildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu tutarın bekledikleri miktarın altında olduğunu belirten SSK ve Bağ-Kur yetkilileri, müracaatların son günlerdeki artışından umutlu. Prim yapılandırmasını sağlayan kanuna göre kurumların son başvuru süresini 1 ay daha uzatma imkanı bulunuyor. Yetkililer, bunun için kararı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nun vereceğini belirtiyor. Emekli olabilmek için borçlanma müracaatında son haftaya girilirken, 16,7 milyar yeni lira alacağı bulunan Bağ-Kur'a yapılan müracaatın tutarı 4,6 milyar yeni lirayı buldu. Borcunu kapatıp emekli olmak için Bağ-Kur kapısına gelenlerden 800 milyon yeni lira tahsil edildi. Daha çok işverenlerin borçlu olduğu SSK'da taksite bağlanan tutar da 1,5 milyar yeni lira olarak gerçekleşti. SSK'nın toplam alacağı miktar ise 4,7 milyar yeni lira.

Söz konusu gerçekleşmelerin hedeflerin altında kalması, 31 Mayıs'ta sona erecek başvuruların uzatılması beklentisini doğurdu. Edinilen bilgiye göre öngörülen 1 aylık süre uzatımı için son günlerdeki müracaat sayısına bakacak olan bakanlık, kurumlardaki yoğunluğa göre tarihi haziran sonuna kadar uzatabilecek. Son haftaya girilirken ofislerine gelen borçlu sayısında ciddi artış gördüklerini ifade eden Bağ-Kur Genel Müdürü Saner Güngör, personel yetersizliğine rağmen birçok müdürlükte çalışanların önemli kısmını prim yapılandırması ile görevlendirdiklerini vurguladı. Güngör, “Yoğunluğun bu şekilde sürmesi tabii ki süre uzatımını gündemimize getiriyor. Ancak kararı sayın bakanımız verecek.” açıklamasında bulundu. Prim borçlusu şirketlerin gösterdiği ilgiyi ‘yetersiz' bulan SSK Başkanı Özkan Dalbay ise “Yapılandırmada üst limitler belirledik. Orta limitlere ancak ulaşabildik.” ifadelerini kullanıyor. Sürenin uzatılması için kendilerine de talep geldiğini belirten Dalbay, kararı salı günü vereceklerini kaydetti. SSK Yönetim Kurulu, yoğun müracaatın iki gün devam etmesi halinde sürenin haziran sonuna ertelenmesini masaya yatıracak. 3 Nisan'da başlayan Cumhuriyet tarihinin 19. prim affı uygulamasına başvurular için yasal süre 31 Mayıs Çarşamba günü doluyor. Taksite bağlanan borç miktarının hedeflerin altında kalmasında, ‘yasada öngörülen indirimlerin borçlara tam olarak yansıtılmadığı' yönündeki görüşlerin etkili olduğu belirtiliyor.


BAĞ-KUR’DA 4,6 MİLYAR YTL TAKSİTE BAĞLANDI*
Toplam sigortalı sayısı 3.385.806
Borçlu sayısı 2.187.540
Kendi hesabına çalışan sigortalı sayısı 996.648
Borçlu sayısı 716.116
Başvuru sayısı 530.000
Taksitlendirilen tutar 4,6 milyar YTL
Tahsilat tutarı 800 milyon YTL
Kurumun toplam alacağı 16,7 milyar YTL

SSK'YA MÜRACAAT TUTARI 1,5 MİLYAR YTL*
Özel sektör borçlu dosya sayısı 1.446.735
100 bin YTL'nin üstündeki borçlu dosya sayısı 2.650
Başvuru sayısı 185.397
Taksitlendirilen tutar 1,5 milyar YTL
Tahsilat tutarı 100 milyon YTL
Taksite bağlanmayı bekleyen tutar 158,5 milyon YTL
Tahsil edilmesi gereken 4,6 milyar YTL
(*) 25 Mayıs 2006 itibarıyla

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious