Prim indirimi 2008'de yürürlüğe girecek

Prim indirimi 2008'de yürürlüğe girecek.8835
  • Giriş : 13.02.2008 / 17:55:00

Hükümet istihdam paketine son noktayı koymaya çalışıyor ancak yapılacak düzenlemelerin toplam maliyeti 2008 yılı bütçesine ilişkin endişe yaratıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kısa süre içinde istihdam paketini sosyal taraflara sunucaklarını açıkladı ama pakete hala son şekli verilmiş değil. Hükümeti yapılacak düzenlemelerin maliyeti düşündürüyor.

İşveren açısından en önemli değişikliklerden biri SSK primlerinde yapılacak beş puanlık indirim. İndirimin yıllık maliyeti 3.2 milyar YTL.

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in karşı çıkmasına rağmen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan indirimin 2008 yılında yürürlüğe gireceğini açıkladı. Ancak hazine bu yükün altından kalkmanın yollarını arıyor.

Pakette yer alan bir diğer düzenleme ise kıdem tazminatına ilişkin.

Mevcut uygulamanın değiştirileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Hükümet kıdem tazminatı fonu kurulmasından yana. Ama işçi ve işverenden yapılacak kesintilere ilişkin son karar hala verilmedi.

Kadın istihdamını teşvik de sorunlu başlıklardan. İşyerlerinin kreş açma zorunluluğunu hatırlatan Çalışma Bakanı Çelik, "Bu uygulamanın maliyetine ilişkin tereddütümüz var " dedi.

Pakette gençlerin istihdamını teşvik etmek için işverene prim ödeme kolaylığı getirilmesi, işsizlik fonunda biriken paranın nitelikli işgücü yaratmak amacıyla eğitim programlarında kullanılması gibi düzenlemeler de yer alıyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious