'prim yüklerini de yüzde 40 indiriyoruz

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Bakan Coşkun, "İstihdam paketinde zorunlu istihdam için üç önerimiz var; prim yüklerini de yüzde 40 indiriyoruz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, hazırlıkları süren istihdam paketinde, zorunlu hükümlü istihdamına yönelik hükmün kaldırılması, düşük prim ve 250 işçi şartı gibi üç öneri üzerinde çalıştıklarını söyledi. Coşkun, istihdam üzerindeki vergi ve prim indirimine ilişkin ise yüzde 40'lık indirimi öngören bir öneriyi Bakanlar Kurulu'na sunduklarını belirtti.
Bakan Coşkun, TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un Başbakan'ın 'yargı kararı nedeniyle Cumhurbaşkanı olamaz' tezini "Öyle bir endişe bize intikal etmedi. 'Parti genel başkanı olamaz' dendi; oldu. 'Başbakan da olamaz' dendi; oldu" diyerek değerlendirdi.
Coşkun, AK Parti Cumhurbaşkanlığı anketini ise "Metoda itiraz olabilir adaylara değil" diyerek, yorumladı.
Asya Termal Otel'de düzenlenen Akaryakıt, LPG, Piyasa Denetim İstişare Toplantısı'nın akşam verilen gala yemeğine katılan Bakan Coşkun, yemeğin ardından gazetecilerle sohbet etti.
Gazetecilerin gündeme ilişkin çeşitli sorularını cevaplayan Bakan Coşkun, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin sorulara net cevap vermekten kaçındı. Partinin bu konuda prensip kararı aldığını hatırlatan Coşkun, bazı isimler üzerinde yapılan anket çalışması ile ilgili olarak ise "Görelim Mevla neyler neylerse güzel eyler" diye değerlendirdi.
"Anketteki adaylara itirazınız var mı?" sorusuna Coşkun, "Metoda itiraz olabilir adaylara değil" diyerek, anketi yorumladı.
Ankette isminin olmamasını ise Coşkun, "Ben öyle bir arzu içinde değilim. Teklif geldiğinde de çevreme danışırım. Böyle bir teklif de almadım" dedi.
TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un bir televizyon programında kesinleşmiş yargı kararı bulunduğu yönündeki yorum ile ilgili bir soru üzerine ise Coşkun, "Ben hukukçu değilim. Bilemem. Öyle bir endişe bize intikal etmedi. 'Parti genel başkanı olamaz' dendi; oldu. 'Başbakan olamaz' dendi; oldu. Hakkında 50'nin üzerinde dava açıldı. Olamaz dediğimiz şeyler oluyor" diye konuştu.
Coşkun, iş dünyasının istikrar için Erdoğan'ın Başbakan olarak kalması gerektiği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Beni mindere çekiyorsunuz ama düşmeyeceğim. Öyle diyen de var, başka türlü de. Ben iş dünyasından geliyorum. Sessiz bir kitle var. Herkes fikrini söylemekte serbest. Ne maksatla söylediğini de iyi tahlil etmek lazım." şeklinde konuştu
ZORUNLU İSTİHDAMA ALTERNATİF ÜÇ ÖNERİ
Hükümetin hazırladığı istihdam paketine ilişkin bilgi veren Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, paketle, zorunlu hükümlü istihdamı konusunda üç farklı öneri üzerinde durduklarını söyledi. Coşkun, bu üç öneriyi şu şekilde anlattı: "Ya işletmelerin eski hükümlü çalıştırma zorunluluğunu tamamen kaldıracağız. Ya işverenden küçük pay alınıp hükümlülerin primini devlet ödeyecek yada 50'den fazla işçi çalıştıran işletmeler için geçerli olan hükümlü çalıştırma şartını 250'den fazla işçi çalıştıran işletmeler için zorunlu kılacağız"
Coşkun, istihdam paketinde vergi ve prim indirimi ile birlikte işletmelerin Ar-Ge teşviklere öncelik vereceklerini sözlerine ekledi. Coşkun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın istihdam paketi ile ilgili olarak iki haftalık ek sürede istediğini belirtti.
"PRİM YÜKÜ YÜZDE 40 İNDİRİLECEK"
TOBB'un istihdam önerisine karşı kendilerinin ise yeni bir öneri getirdiklerini anlatan Coşkun, "En az 10 işçi çalıştıran işletmeler işe aldıkları her yeni çalışanın vergi ve primlerini yüzde 40 indirimli ödesin. O zaman SGK hem de Hazine hiç hesapta olmayan yüzde 60 gibi bir gelir sağlayacak. Örneğin bir işletme 100 yeni işçi alırsa halen çalıştırdığı 100 işçi üzerindeki vergi ve primlerine bu yüzde 40 indirimi uygulanacak. Böylelikle işletme hem yeni aldığı işçiler için hem de mevcut çalıştırdıkları için indirimli prim ödemesi yapacak. Hazine ise hiç alamadığı 100 yeni çalışana karşılık yüzde 60 prim alacak. Öte taraftan mevcutta olan 100 çalışanda ise yüzde 40 indirim yapacak. Böylelikle Hazine aradaki yüzde 20'yi gelir olarak kaydedecek. İşletmelerde mevcut çalıştırdıklarına indirim sağlamak için yeni istihdama gidecek. Bu önerimizi Bakanlar Kurulu'na sunduk. Kabul edilirse işsiz iş bulacak işletme indirim kazanacak" şeklinde konuştu.
"DOĞRUDAN YABANCI SERMAYE GİRİŞİ 30 MİLYAR DOLARI GEÇER"
Almanya'daki temaslarına ilişkin bilgilerde veren Coşkun, gözlemlerini gazetecilerle paylaştı. 2007 yılının 'seçim yılı' olacağı kaanatinin Türkiye'de konuşulduğunu ifade eden Coşkun, "Yabancıların böyle bir derdi yok. Orada kimse seçimden bahsetmiyor. Baktığınızda ocak ayında 6,1 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye geldi. 2007'de doğrudan yabancı yatırımının 30 milyar doları geçeceğini tahmin ediyorum" dedi.
Enerji yatırımlarına ilişkin kaygılarını dile getiren Coşkun, "Enerji fevkalade önemli bir husus. Bu darboğazın halledilmesi lazım. Aksi halde 2 yıla kadar kesinti kısıntı karanlıklar dönemi başlar. Onun için bir an önce gelişmiş ülkelerdeki gibi Nükleer başta olmak üzere yeşil enerji (rüzgar) konusunda çok hızlı hareket etmemiz lamız. Maalesef 2 yılda Rüzgar Enerjisiyle ilgili Kanunu çıkaramadık" dedi.
Coşkun, Türk Ticaret Kanunu'nun Adalet Komisyonu'nda hala görüşüldüğünü ve her madde üzerinde uzun görüşmeler yaşandığını belirterek, "Böyle tartışılırsa bu sene geçmeyeceği gibi gelecek sene de çıkmaz" diye konuştu.
"BENİ BAKAN ÇİÇEK'İN HIŞMINDAN SİZ BİLE KORUYAMAZSINIZ"
Bakan Coşkun, Türkiye'de adalet sistemine ilişkin eksiklikleriyle ilgili bir soruya ise bunun kendisinin konusu olmadığını belirterek, "Bakan Cemil Çiçek'in alanıdır. Bu konuda yorum yaparsam beni onun hışmından siz de koruyamazsınız. Adaletteki eksiklikler Adliye Sarayı denilen 'sarayların' gecekondu halinden kaynaklanıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious