Printerle sahte para basmışlar!

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

İstanbul polisi, çok yüksek kalitede printerda basılmış ve mor ışık testinden dahi geçebilen yaklaşık 1,5 milyon YTL tutarında sahte para ele geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, bir kalpazanlık olayı ile ilgili yaptığı çalışmalar neticesinde, 10 Temmuz günü Zeytinburnu, Fatih, Bağcılar ve Tekirdağ Şarköy ilçesinde operasyon düzenledi. 4 ayrı yere eş zamanlı düzenlenen operasyon neticesinde 1,5 milyon YTL tutarında sahte para ele geçirilirken, 9 zanlı yakalandı. Kalpazanlarla birlikte 10 bin 200 adet piyasaya sürülmeye hazır sahte 100 YTL, 9 bin 200 adet hazır 20 YTL, 4 bin tabaka basımı yapılmış kesimi tamamlanmamış 20'lik YTL ile 6 adet sahte nüfus cüzdanı, 2 adet pasaport, 1 adet ruhsatsız tabanca, sahte para basmakta kullanılan 2 adet bilgisayar, 3 adet renkli yazıcı, 8 adet ipek serigraf, 20 adet film ve bir adet ayarlı el kesme makinası ele geçirildi.

Kalpazanların başında toptan alıcı olan K. A isimli bir şahsın olduğu ve yakalanan Z.İ isimli şahsın geçtiğimiz sene yine kalpazanlık suçundan yakalandığı bildirildi. Polis Şarköy'de hazırlanan sahte paraların İstanbul'da kesildiğini belirlerken, yakalanan zanlıların 3'ü Şarköy'de yakalandı. Kalpazanların maliyetinin çok ucuz olması nedeniyle matbaa yerine printer baskıyı tercih ettiği öğrenildi. Piyasaya sahte paranın yüzde 5'ten satıldığı, paraların mor ışık testinden dahi geçebilecek kalitede olduğu bildirildi.

Basılan sahte paraları gerçeğinden ayırmak için emniyet şeridindeki yazıların çok dikkatli incelenmesi gerektiğini belirten yetkililer, şeritteki yazıların taşma yaptığını ve boyanın gerçeğine göre daha mat olduğunu kaydetti.

Bu arada, zanlılar emniyetteki sorgularının ardından bugün Zeytinburnu Adliyesi'ne sevkedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious