Problem akılsız ve ahlaksız idareciler !

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, ülkenin iki temel sorununun 'akılsız ve ahlaksız idareciler' olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yozgat'a gelişinin ardından Önder Kültür Merkezi'nde halka hitap eden Mumcu, ülkenin iki temel probleminin akılsız ve ahlaksız idareciler olduğunu ileri sürdü. Genel Başkan Mumcu, şunları söyledi: "Bu ülkenin iki temel sorunu var. Bu sorunlar akılsız ve ahlaksız idarecilerdir. Memleketimin idarecileri hakkında böyle konuşmak istemezdim.Bu sözleri söylemekten büyük üzüntü duyuyorum. Bu sözler kimseyi yermek amacıyla söylenmiş sözler değil. Ancak memleketime baktığım zaman milletimin haline baktığım zaman başka izah ve çıkış yolu bulamıyorum. Bu memlekette kaynak kıtlığı yok bu milletin insanları tembel akılsız değil. Ama baktığınız zaman insanlar mutlu değil. Çünkü insanların üretme ve emekleri adaletsiz düzen içinde heba ediliyor."

Anavatan Genel Başkanı Mumcu ayrıca başbakanın şehit analarının "devlete hakkımızı helal etmiyoruz" sözleri karşısında söylediği "askerlik yan gelip yatma yeri değildir" sözünü ağır bir dille eleştirdi. Mumcu, "Bu milletin anaları asırlarca evlatlarını kınalar yakarak askere gönderdi. Şahadet haberlerini aldıklarında dediler ki vatan sağ olsun. Ne zaman devlet bahsi geçse bu insanlar Allah devlete millete zeval vermesin. Su gibi içtik bunu her duamızda devlet vardı. Bu gün şehit veren analar devlete hakkımı helal etmiyorum diyor. Bu söz hepimizin ciğerini parçalamalıdır. Başbakanın askerlik yan gelip yatma yeri değildir diyor. Dönüp milletten özür dileyeceksiniz. Milletimiz alicenaptır, milletimiz affetmeyi bilir. Yeter ki samimi bir şekilde özür dileyin millet bunu anlar. Dönüp adam gibi özür dilemesini bilmeniz lazım" şeklinde konuştu.

Mumcu, milletin bir taraftan yoksullukla uğraşırken bir taraftan bölücülük belasıyla uğraştığını ve milletin bu bölücülük mikrobu ile birbirine düşürülmeye çalışıldığına dikkat çekti. Mumcu, hükümetin bu durum karşısında birlik beraberlik türküsü söyleyerek ve bayrağı kaldırarak alt kimlik üst kimlik tartışmasını açtığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunun millete ne faydası var. Millet emaneti teslim ederken bu adamlar müslümandır, Allah'tan korkarlar diye emaneti verdiler. Ancak iktidarın bu günkü sahipleri alt kimlik üst kimlik tartışmalarıyla kavmiyetçilik davasının yollarını açıyorlar. İnşallah bilerek isteyerek değildir.Memleket idaresi bilgi vizyon ufuk basiret feraset ister. Ne yazık ki ülke, kimlik tartışmalarının içinde dün olduğundan daha fazla terörden daha fazla endişe ediyor. Bu hükümet nerde yanlış yaptığını anlayıp özür dilemesi gerekiyor."

Anavatan lideri, konuşmasında hükümetin Lübnan'a asker göndermesini de sert sözlerle eleştirerek "Büyük devlet olmanın, Osmanlı'nın devamı olmanın gereği Lübnan'a asker göndermekmiş, peki Osmanlının devamı olmanın gereği Kuzey Irak'a asker göndermek değil mi? Hükümet Lübnan'a asker göndermekle taraf oluyor. Kimseyi kandırmayın" dedi.

Bugünkü hükümetin yıllarca üniversiteli kızların mağduriyetlerini sömürdüğünü de iddia eden genel başkan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizim anayasa değiştirecek çoğunluğumuz yoktu ancak özgürlük için iki kanun çıkardık. Gücümüz olmadığı için anayasa iptal etti. Ancak bu hükümetin buna gücü yetiyor ama ne yaptılar.Bir kanun bile çıkarmaya cesaret edemediler. Çünkü o tarakta bezleri yok. Bunların tek derdi varsa yoksa para babalarıyla aşna fişna."

Yaklaşık bir saat konuşan Anavatan lideri Erkan Mumcu başbakanı yalancılıkla da suçlayarak "Kimse kusura bakmasın, Cumhuriyet tarihinde öğleyin söylediği yalanı akşam itiraf etmek zorunda kalan ilk başbakandır Recep Tayyip Erdoğan. Sonra dönüp diyeceksiniz ki siz başbakana hakaret ettiniz. Biz adı ne olursa olsun başbakana hakaret etmeyiz ama aynı başbakandan da başbakanlık kurumuna saygı göstermek hakkımız. Soruyorum öğle söylediği yalanı unutan başka bir başbakan oldu mu bu memlekette. O zaman önce siz başbakanlığı saygı göstereceksiniz. Siz milletin verdiği emanete saygı göstermeseniz milletten nalsı saygı beklersiniz. Millet bunların dersini verecek. Millete emanete hıyanet edenlere dersini verecek. Milletimden bir isteğim var. Bundan sonra emaneti sütü sağlam adamlara verin. Bundan sonra millet oy vereceği siyasete gözüyle değil kalp gözüyle baksın.çünkü milletin emanetini alıp millete hıyanet ediyorlar" dedi.

Erkan Mumcu konuşmasının ardından Yozgat esnafını ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious