Prodi beklendiği gibi istifa etti

  • Giriş : 25.01.2008 / 00:16:00

Senatodaki güven oylamasında yenilgiye uğramış ve hükümeti düşmüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya'da Romano Prodi liderliğindeki merkez sol koalisyon hükümetinin Senato'daki güven oylamasında yenilgiye uğrayarak düşmesinin ardından Prodi, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya istifasını sundu.

Prodi liderliğindeki hükümetin Senato'da bu akşam yapılan güven oylamasını 156 evet oyuna karşılık 161 hayır oyuyla kaybetmesiyle düşmesinin ardından gözler, Cumhurbaşkanı'nın bulunduğu Quirinale Sarayı'na çevrildi.

Prodi, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun bulunduğu Quirinale Sarayı'na çıkarak istifasını sundu.

Ana muhalefet lideri Silvio Berlusconi, Prodi hükümetinin düşüşünü, Roma'da Grazioli Sarayı'ndaki ikametgahında merkez sağa mensup parlamenterle kutluyor.

Berlusconi, kendisine bağlı televizyonlardan Rete 4'e verdiği demeçte, derhal erken seçime gidilmesi gerektiğini savunarak, ''Şimdi sandığa gidilmesi lazım. İktidara geleceğimiz ilk yüz gün içinde neler yapacağımızı açıklama hazırlığındayız. Dilediğimiz yasaları çıkarabilmek için Meclis'te de Senato'da da çoğunluğu elde edebilmeyi hedefliyoruz'' dedi.

Prodi hükümetinin düşmesinin ardından ne tür bir yol izleneceği, Napolitano'nun siyasi parti liderleriyle yapacağı istişareler neticesinde belirlenecek.

Meclis'teki sandalye çoğunluğu, Senato'da güvenoyu alamamış merkez solun elinde olduğu için Berlusconi liderliğindeki merkez sağın bu koşullarda bir hükümet kurabilme olanağı bulunmuyor.

Hükümetin düşmesiyle birlikte, İtalya'da erken seçim kaçınılmaz hale geldiği savunuluyor. Ancak siyasi uzmanlar, büyük olasılıkla ilkbaharda yapılabilecek olan erken seçim öncesinde, parlamentonun seçim yasasında reform yapması gerekeceği yorumunda bulunuyor.

İtalya'yı, mümkünse seçim yasası reformunun ardından sandığa taşıması gerekecek seçim hükümetinin nasıl oluşturulacağı, Napolitano'nun yapacağı istişareler sonucunda netleşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious