Prodi yarın Ankara'ya geliyor

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

İtalya Başbakanı Romano Prodi, yarın iki günlük resmi ziyaret için Türkiye'ye gelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İtalya Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, öğle saatlerinde Ankara'ya gelecek olan Prodi'nin temasları, TSİ 14.00'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yapacağı görüşmeyle başlayacak. Görüşmeden sonra iki başbakan, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Prodi, daha sonra Anıtkabir'i ziyaret edecek ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından kabul edilecek.

Konuk Başbakan, Ankara'da ikamet edeceği otelde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı kabul edecek, daha sonra da Başbakan Erdoğan tarafından verilecek çalışma yemeğine katılacak. Geceyi Ankara'da geçirecek olan Prodi, salı sabahı Erdoğan'la birlikte helikopterle Bolu'ya geçecek. İki başbakan, İtalyan Astaldi firması tarafından yapılan Bolu Dağı Tüneli'ni hizmete açacaklar.

Prodi ve Erdoğan, daha sonra İstanbul'a giderek, İtalya Büyükelçisinin İstanbul'daki konutu Venedik Sarayında düzenlenecek olan "Türkiye ve İtalya: Stratejik Ekonomi İttifakı" konulu yuvarlak masa toplantısına katılacaklar.
Prodi, öğleden sonra İstanbul'dan ayrılarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmek için Rusya'ya geçecek.

Romano Prodi'nin Türkiye temaslarında ikili ilişkilerin yanı sıra Türkiye'nin AB üyelik sürecinin önemli yer tutması bekleniyor.

İtalya Başbakanı, Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak verdiği demeçte, İtalya'nın Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğine işaret etmişti. Prodi, "Türkiye, AB için paha biçilmez bir kaynak olacaktır. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için de tabii ki sabır ve bilgelik lazım" demişti.

Prodi, İtalya'nın müzakere sürecinin Türkiye'nin tam üyeliğiyle sonuçlanmasını arzuladığını da belirterek, "Bu yolu sonuna kadar katetmeyi başardığımızda, sonuçta daha iyi bir Avrupa ve daha iyi bir Türkiye olacaktır. Bu büyük projeyi tamama erdirme açısından, Türk siyasetçiler de Avrupalı siyasetçiler de büyük bir sorumluluk içerisindedirler" diye konuşmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious