Prodi'den Türkiye'ye ultimatom

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üye olabilmesi için tüm kriterleri yerine getirmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prodi, Yunanistan televizyonlarından ERT'ye verdiği demeçte, "Türkiye, gerekli kriterleri yerine getirmeden AB üyesi olamaz" dedi.

İtalyan haber ajansı ANSA'nın haberine göre Prodi, Avrupa Komisyonu tarafından kaleme alınan Türkiye ilerleme raporu hakkında ise bir hüküm vermek istemediğini belirterek, şunları söyledi: "Haleflerim tarafından kaleme alınmış bir raporu yargılamam asla söz konusu olamaz. Zira bu oldukça karmaşık bir konu. Ben, ilgili raporu okudum. Rapor, büyük bilgelik gerektiren son derece karmaşık unsurlar da içeriyor.

Bu büyük meselelerde, zaman konusunda aceleci davranmamanın yanı sıra, tarihsel bilince de sahip olmak gerekiyor." İtalya Başbakanı Prodi, Türkiye'nin AB üyeliğinin uzun bir zaman alabileceği imasında da bulundu. Prodi, "Avrupa Anayasası konusunda Fransa'daki referandumun ardından herkes daha temkinli olmaya başladı.

Bilgelik, müzakereler konusunda daha fazla düşünmeye imkan tanıyacak bir zamanı gerekli kılıyor. Ama Avrupa Birliği'nde atmosferin değişmiş olması da beni kaygılandırıyor. Bu kısmen Türkiye sorunu olduğu kadar, kısmen de Avrupa siyasetinin problemi" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious