Prof. Dr. Ali Bardakoğlu: "10 bin din adamı açığı var"

Prof. Dr. Ali Bardakoğlu:
  • Giriş : 15.06.2008 / 01:24:00
  • Güncelleme : 15.06.2008 / 00:06:23

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Türkiye genelinde 10 bin din adamı açığı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, 2 bini Güneydoğu'da olmak üzere Türkiye genelinde 10 bin din adamı açığı olduğunu söyledi. Din adamı açığını ise zaman içinde yapacakları atamalarla kapatmaya çalışacaklarını belirtti.

Güneydoğu gezisi kapsamında Batman'a gelen Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, merkez, ilçe ve köylerde görev yapan din görevlileriyle toplantı yaptı.

Toplantıda konuşan Bardakoğlu, din hizmetinin toplumun temel mayası olduğunu kaydetti. Toplumların yapı taşının ve boşluğunun doldurulmasında etken rol oynayan dinin doğru bilgilendirilmesi gerektiğini ve bunun ahlaki ödev sayıldığına dikkat çeken Bardakoğlu: "Bizler Peygamber Efendimiz'in (S.A.V.) sünnetini esas almalıyız. Din hizmeti bilgi eksenine dayandırılmalıdır. Müslümanlığın anlatımında ahlak çok değerlidir. Din inançla başlar, İslam'la gelişir, güzel ahlakla olgunlaşır." dedi.

Din hizmetlerinin sosyalleştirilmesi gerektiğini, dinin sadece Kur-an okumak, namaz kılmak, olmadığını aktaran Bardakoğlu, "Fakire, kimsesize sahip çıkmak, kişilere okuma yazma alışkanlığının kazandırılması, sosyal dayanışma, insanlar arasında kavga ve küskünlüklerin barıştırılması gerekir. Güzel olan her şey dinin bir parçasıdır. Din adamları, kendilerini cami ve mescitle dört duvar arasına hapsetmemeli." diye konuştu.

Din adamlarının hizmetlerinde birleştirici, bütünleştirici, kurtarıcı olması gerektiğini dile getiren Bardakoğlu: "Din görevlileri kimseye sırtını dönmemelidir. Herkese eşit mesafe ve yakınlıkta durmalıdır. Ayrılık, kavga, kaos, sıkıntının kaynağı değil, sıkıntı giderici ve bütünleştirici bir rol oynamalıdır" şeklinde konuştu.

Kadın ve çocuk haklarını da önemsediklerini belirten Bardakoğlu, "Kadın ve kız çocuklarının davasını önemsiyoruz. Çocuklarına sahip çıkmayan aile yapısına önem vermeyen ülkelerin geleceği karanlıktır. Erkeğin olduğu kadar kadının da hakları vardı." dedi.

Programın sonunda, Yatılı Bölge Kur'an Kursuna yaptığı katkılardan dolayı hayırsever işadamı Necat Nasıroğlu ve başarılı imamlar plaketle ödüllendirdi.
Kültür Müdürlüğü konferans salonunda din adamlarına verilen toplantıya Batman Valisi Recep Kızılcık'la birlikte din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious