Prof. Dr. Aliye Mavili Aktaş' tan açıklama:

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Aliye Mavili Aktaş: "Kadınların aile gibi en mahrem konuyu anlatarak medyaya malzeme olması ahlaki değil" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aliye Mavili Aktaş, medyada kadın problemlerine yönelik programlar yapılmasının bazı kadınları hedef durumuna getirdiğini, kadının da aile gibi en mahrem konusunu anlatarak medyaya malzeme olmasını ahlâki bulmadığını söyledi. Aktaş, mutsuz annelerin yetiştirdiği çocuklardan başarı beklemenin de zor olduğunu vurguladı.
Karşıyaka Kaymakamlığı önderliğinde oluşturulan Karşıyaka Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nü de kapsayan "Aile içi Şiddet ve Ailenin Korunması" isimli komitenin düzenlediği konferans, Karşıyaka Nikâh Sarayı'nda yapıldı. Prof. Dr Aliye Mavili Aktaş, dinleyicilere konu hakkında yaptığı çalışmaları ve gözlemlerini anlattı.

Aile içi şiddet ve ailenin korunması hususundaki istatistiki verilerden örnekler de veren Prof. Dr. Aktaş, 4320 Sayılı Ailenin Korunması Kanunu'nun 1998 yılında çıkarıldığını belirterek, 1998 ile 2000 arasında şiddet gören kadınların sayısının kayıtlara 5 kişi olarak geçtiğini söyledi. Her yıl bu rakamın arttığını söyleyen Aktaş, bundaki en büyük sebebin kadınların bilinçlenerek ilgili kurumlara şikâyet etmesi olduğunu söyledi. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde boşanmış kadına bakış açısının değiştiğini ifade eden Aktaş, kadınla erkeğin eğitim ve yoksulluk konusunda karşılaştırıldığında kadınların içler acısı durumda olduğunu kaydetti. Türkiye'de şiddet gören kadın sayısının yüksek olduğunun altını çizen Aliye Mavili Aktaş, ABD'de dahi kadınların yüzde 30'nun şiddet gördüğünü anlattı.

Prof. Dr. Aktaş, özellikle medyada kadın problemlerine yönelik programlar yapılmasının bazı kadınları hedef durumuna getirdiğini, kadının da aile gibi en mahrem konusunu anlatarak medyaya malzeme olmasını ahlâki bulmadığını söyledi. Mutsuz annelerin yetiştirdiği çocuklardan başarı beklemenin zor olduğunu vurgulayan konuşmacı, ilk 5 yaşın çocuğun anneden ayrılamadığı bir dönem olduğunun altını çizdi.
Sığınma evleri konusuna da değinen Aktaş, bazı sığınma evlerinin üzerinde tabela bulunması ya da adres olmasını çok yanlış bulduğunu anlattı. Başta kamu kurumları olmak üzere sivil toplum örgütleri ve özel sektöre çok iş düştüğünü belirten Aktaş, polisin de bu konuda eğitilmesinin şart olduğunu söyledi.
Konuşmacı, aile içi şiddette en önemli hususların eğitim ve istihdam olduğuna dikkat çekti. Daha sonra dinleyenler, Aktaş'a konu hakkında sorular yöneltti.
Konferansa Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nezih Suluhan, Belediye Başkanı Cevat Durak'ın eşi Birsen Durak, Sosyal Hizmet uzmanları, Karşıyaka Müftüsü Emin Arık, Karşıyaka Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, sosyologlar, psikologlar, muhtarlar ve çok sayıda kişi katıldı. Program sonunda Kaymakam Arslan ve Durak, konuşmacıya birer buket çiçek takdim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious