Prof. Dr. Celal Şengör 'ateist' olduğunu açıkladı

Prof. Dr. Celal Şengör 'ateist' olduğunu açıkladı.13407
  • Giriş : 05.02.2008 / 00:11:00
  • Güncelleme : 05.02.2008 / 00:10:39

Darbe yanlısı açıklamalarıyla tanınan Prof. Dr. Celal Şengör, kendisinin son dönemde tuhaflaştığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Darbe çağrılarıyla tanınan jeolog Prof. Dr. Celal Şengör, kendisinin son dönemde tuhaflaştığını, asabi ve tahammülsüz bir haline geldiğini söyledi.

Kamuoyunda, yaptığı darbe çağrılarıyla tanınan jeolog Prof. Dr. Celal Şengör, kendisinin son dönemde tuhaflaştığını, asabi ve tahammülsüz bir haline geldiğini söyledi.

Bunun nedenini ise 'tehdit hissi altında olmak' şeklinde açıklayan Şengör, bu durumdan AK Parti'yi suçladı. Kendisinin 'ateist' olduğunu açıklayan Celal Şengör iktidardaki partinin din barışını bozduğunu savundu.

Prof. Dr. Celal Şengör, kendisinin 'tuhaflaştığına dair' bir yazı kaleme alan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a cevaben mektup gönderdi. Şengör kendine dönük eleştirilerin haklı olduğunu özellikle vurguladığı bu mektupta kendisini buna iten sebeplere dikkat çekti. Mektubunda 'Ben bile kendimi tanıyamaz oldum' diyen Şengör, "Bunun nedenini düşündüm. Yirmi beş yıldır dersine türbanla giren öğrencilerine gık demeyen, onlarla herkesle olduğu gibi şakalaşan Celal'e ne oldu diye. Sonunda şunu buldum. Tehdit altında olunduğu hissi. AKP ne yazık ki hepimizi tehdit eder bir hava getirmiştir ülkemize." ifadelerini kullandı. Dindarları üniversiteden atmak istediği şeklindeki eleştirilere karşı çıkan Profesör, Xavier Le Pichon ve Naci Görür gibi yakın arkadaşlarının da dindar olduğunu dolayısıyla din konusunu gündeme getirmediğini savundu. Şengör yazısının devamında şunlara değindi: "Hâlbuki AKP ve onun atası olan ve Milli Nizam ile başlayan partiler, ülkemizde din barışını bozmuşlardır. Ben bir ateistim. Tüm dinlerin insanlığa büyük zararlar verdikleri kanaatindeyim. Bunlar arasında Marksizm ve Nazizm gibi modern dinler de vardır." Şengör, yazısının sonunda "Bizim sıkıntımız, inancını samimiyetle hissedip, o inançla beraber bilim okumak isteyen kız ve erkek çocuklarımız değildir. Bizim derdimiz onları silah haline getirenlerdir. Bunu asla gözden kaçırmayınız ve bizimle birlikte onlarla mücadele ediniz." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious