Prof. Dr. Celal Şengör'den 27 Mayıs itirafı

Prof. Dr. Celal Şengör'den 27 Mayıs itirafı.13407
  • Giriş : 30.01.2008 / 12:49:00

YÖK üyeliğine aday gösterilen Prof. Celal Şengör, "27 Mayıs'ı Üniversiteler yaptı." itirafında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kamuoyunda bilimsel kimliğinden çok yaptığı çarpıcı açıklamalarıyla tanınan Şengör, yasal olarak serbest olsa bile türbanın üniversite çevresinde kabul görmeyeceğini iddia etti. Şengör, yasal hale gelse bile türbanı üniversitelere sokmamakta kararlı olduğunu belirtiyor.

Darbeci açıklamaları ile sık sık gündeme gelen İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Celal Şengör, başörtüsü yasağını savunurken ilginç bir itirafta bulundu. Türban'ın serbest bırakılmasının laikliğe aykırı olduğunu söyleyen Şengör, Akşam gazetesine verdiği demeçte, "27 Mayıs'ı üniversiteler yaptı. Yasal olarak kabul edilse bile türban kabul edilemez. Üniversitelerin huzuru bozuluyor. Türbanı taktın mı şeriat istiyorum demektir." dedi. Laiklik ilkesini korumanın askerin görevi olduğunu iddia eden Şengör, "Genç subaylar da rahatsız yaşlı subaylar da." iddiasını dile getirdi. Böylece asker adına da açıklama yapmış oldu.

Prof. Dr sıfatı taşıyan Şengör, daha önce verdiği demeçlerde askeri bir yetkiliyle telefonla bile konuşurken ayağa kalktığını söylemişti. Şengör, ayağa kalktığı için askerlerin "rahat" dediğini açıklamıştı. Üniversiteler de dahil olmak üzere Ordu dışında bütün kurumların 'bilimsellikten yoksun' olduğunu savunan Prof. Dr. Şengör, Milliyet Gazetesi'ne aynı yıl verdiği bir demeçte de şu ilginç görüşleri seslendirmişti: "Kimle konuşsak, 'Canım asker daha ne bekliyor?' diyor. Şimdi de öyle. Bu askerin görevi mi? Halk olarak bir şey yapsak, ama kimse yapmıyor. Asker konuşmalı mı, evet konuşmalı. Ordu gayet tabii ki darbe yapabilir. Niye yapmasın? Ordunun görevi memleketi korumaktır..."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious