Prof. Dr. Oktay Aslanapa'ya sevgi seli

Prof. Dr. Oktay Aslanapa'ya sevgi seli.9907
  • Giriş : 16.05.2009 / 17:17:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ. ile ESKADER’nin sanat tarihi alanında üstat kabul edilen Prof. Dr. Oktay Aslanapa için düzenlediği saygı günü, görkemli bir buluşmaya sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Topkapı'da Türk Dünyası Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen “Sanat Tarihinde Bir Zirve Oktay Aslanapa Saygı Programı”nda ilim, fikir, sanat ve basın dünyasının seçkin isimleri bir araya geldi.

Kültür AŞ. ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (ESKADER) birlikte organize ettiği toplantıyı Mehmet Nuri Yardım sundu.

Toplantının açış konuşmasını Kültür AŞ'nin Genel Müdürü Nevzat Bayhan yaptı. Bayhan, Türk Dünyası Kültür Merkezi'nde ilk olarak Oktay Aslanapa gibi dev bir çınarla toplantı düzenlemekten dolayı büyük bir mutluluk ve kıvanç duyduklarını belirterek, "bundan böyle benzeri kültürel etkinliklerini düzenli olarak gerçekleştireceğiz" dedi.

Aslanapa'nın öğrencisi, meslektaşı ve dostlarından olan Prof. Dr. Ara Altun, Prof. Dr. Zeki Sönmez ve Çelebi Bozkurt, Prof. Dr. Oktay Aslanapa'nın sanat tarihine olan büyük katkıları, eserleri, fikirleri ve hizmetlerini anlattılar ve hatıralarını naklettiler.

OKTAY ASLANAPA'YI BÖYLE ANLATTILAR

Prof. Dr. Ara Altun: “Oktay Aslanapa Hocanın yaptığı çalışmaları çoğumuz bilmiyoruz. O çok kıymetli eserler kaleme almıştır. Oktay Hocanın müthiş bir motivasyonla bizi yönlendirdiğini söyleyebilirim, yazılarının sayısını ne kendisi ne de biz biliyoruz. Hocamız kitaplı hocalardandır. Biz Edebiyat Fakültesi'ne geldiğimizde sanat tarihi alanındaki kaynaklardan beş veya altı idi. Bunlar da genel mevzularla alakalı olduğu için yetersizdi. Oktay Aslanapa'nın çalışmaları ile birlikte artık her türlü bilgi ve kaynağı sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.Türk sanatıyla ilgili araştırma yapacak kişiler, bundan sonra hocanın kitaplarına başvurmaktadır. Oktay Aslanapa her şeyin ötesinde büyük bir zevkle ders yapardı. Onunla ders yapmak bizim için ayrı bir zevkti. Derslerimizi üretmenin verdiği zevkle yapıyorduk. İyi bir şey yapmış olmanın verdiği bir zevkti bu. Onunla birlikte kaynak sayısı da artmıştır.”

Prof. Dr. Zeki Sönmez: Oktay Hocanın öğrencisi olarak onun önünde konuşmanın korkusunu yaşıyorum. Kırk üç yıldır hocayı tanıyorum, onun yanında kendimi hep bir örgenci olarak görüyorum. O kişiliğini ezmeden sizi eğitmenin yolunu iyi biliyordu.” Çelebi Bozkurt da, “Hoca bütün hayatı boyunca bir Türk gencine yakışır bir şekilde yaşamıştır.”

Daha sonra çeşitli kurum ve kuruluşların yöneticileri, Oktay Aslanapa'ya çeşitli armağanlar verip kısa konuşmalar yaptılar.

Aslanapa'ya plâket, eşine çiçek takdin eden Kültür AŞ. Genel Müdür Nevzat Bayhan; “Bir millet millî kültürüyle, millî değerleriyle ayakta durur. Aslanapa gibi değerlerimizin kıymetini bilmek zorundayız.” dedi.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan, Oktay Aslanapa'nın Türk dünyasının çok değerli, çok seçkin bir ilim adamı olduğunu belirterek, “Allah'tan kendisine sağlıklı uzun ömürler diliyorum.” dedi.

Türk Edebiyatı Vakfı adına söz alan yazar Belkıs İbrahimhakkıoğlu da, “Medeniyet şuuruna erişmek için sanat tarihini önemsememiz gerekir.” diye konuştu. İbrahimhakkıoğlu, “Keşke Oktay Hocanın öğrencisi olsaydım” şeklinde sözlerini tamamladı.

Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Suphi Saatçi; “Malazgirt'ten İstanbul'a kadar sadece kılıç sallayarak gelmedik. Medeniyetler büyük şehirlerde olur kırsallarda medeniyet olmaz. Mimari eserlerimiz yoksa medeniyet idame olmaz. Orta Asya'dan günümüze kadar uygarlığın üç ayağı vardı. Bunlar mimari, musiki ve yemek kültürüdür. Büyük sanatkârlar, büyük üstatlar büyük medeniyetlerde yetişir. Bâkî Urfa'da kalsaydı Bâkî olamazdı. Sinan Kayseri'de kalsaydı Sinan olamazdı” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Oktay Aslanapa'ya daha sonra ESKADER adına Genel Başkan Yardımcısı Muhterem Yüceyılmaz, Rüştü Eriç'in bütün bestelerini ihtiva eden eserini takdim etti. Yesevi Vakfı adına çinî bir tabak sunulurken, Türk dünyasından gelen bazı sanatçılar da ilim adamına muhtelif armağanlar takdim edildi.

Programın sonunda udi sanatçı Fırat Kızıltuğ; Balkan, Kırım ve Azerbaycan'dan sevilen şarkı ve türkülerini seslendirdi. Kızıltuğ Necip Fazıl'ın şiirinden bestelediği “Zindandan Mehmed'e Mektup” eserini de seslendirdi.

Prof. Dr. Fehamettin Başar, Prof. Dr. Mehdi Ergüzel ve Cafer Vayni'nin konuşmaları ile süren program yaptığı programa kültür ve sanat dünyasının tanınmış simaları büyük ilgi gösterdi. Bestami Yazgan, Olcay Yazıcı, Süleyman Zeki Bağlan, Şerif Aydemir, Yusuf Dursun, Şenay Özkan, Erol Mermer, Süleyman Berk ve daha bir çok isim programı sonuna kadar takip etti.

Programın sonunda konuşmacılar ve dinleyiciler Prof. Dr. Oktay Aslanapa ile birlikte hâtıra fotoğrafları çektirdiler. Aslanapa'nın fotoğraflarından, eserlerinden ve hakkında yazılanlardan meydana gelen sergi ise büyük bir ilgi gördü. Dâvetliler programdan önce ve sonra sergiyi dikkatle gezdiler.

www.sanatalemi.net

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*