Prof. Dr. Öner; 'Bilim dili Türkçe olmalı'

Prof. Dr. Öner; 'Bilim dili Türkçe olmalı'.20165
  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi, Atatürk'ün doğumunun 125. yılı münasebetiyle "Türkçenin Gücü ve Yabancılaşma" konulu bir konferans düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Günümüzde yabancı dil öğrenme konusunun saptırıldığını belirten Prof. Dr. Öner, "Türkçe'deki en büyük tehlike, bilim ve öğretim dilindeki yabancılaşmadır. Elbette yabancı dillerin getirdiği bilgilere kapanmadan genç kuşaklara en iyi şekilde yabancı dili öğretmeliyiz ancak bu, yabancı dilde ders anlatmakla eşdeğer tutulmamalıdır. Bu şekilde yabancı dil, dünyadaki gelişmeleri izlemede bir araç olmaktan çıkıp amaç haline gelmektedir." dedi.

Bilim dilinin Türkçe olması gerektiğini ifade eden Öner, "Türk Dil Kurumu, bilim üretimi ve öğretimi açısından Türkçe'yi geliştirecek tedbirler almıştır. Türkçe'nin özünde büyük bir üretim gücü bulunmaktadır. Bugün bilgisayar alanında 10 bin terimin Türkçe karşılığı konulmuştur. Mühendislik ve diş hekimliği gibi alanlarda terimler Türkçeleştirilmektedir. Dünya dillerinde Türkçe'den alıntı birçok sözcük bulunmaktadır. Mesela Sırpça'da 9 bin, Ermenice'de 4 bin 262, Yunanca'da 3 bin, İngilizce'de 470 Türkçe kelime vardır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious