Prof. Gencay Gürsoy gözaltına alınmasını değerlendirdi

Prof. Gencay Gürsoy gözaltına alınmasını değerlendirdi.14580
  • Giriş : 03.05.2008 / 13:57:00

Hakkında gıyabi tutuklama kararının çıkartıldığını bilmediğini söyleyen Gürsoy gözaltını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, www.gercekgundem.com sitesine konuştu ve 2000 yılında başkanlığı yaptığı bir kültür-sanat vakfının dergisiyle ilgili hakkında ''ön ödeme davası açıldığını'' belirtti.

O tarihten sonra kendisine herhangi bir tebligat yapılmadığını anlatan Gürsoy, ''2004 yılından beri de beni bir türlü adresimde bulamıyorlar. Ne hikmetse... O sıralarda İstanbul Tabip Odası başkanıyım. İki yıldan beri Türk Tabipleri Birliği başkanıyım'' dedi.

Hakkında gıyabi tutuklama kararının çıkartıldığını bilmediğini söyleyen Gürsoy, Ankara Tabip Odası'nın genel kuruluna katılmak için geldiği başkentte otel odasından sabaha göz altına alındığını bildirdi.

BİRİLERİ DÜĞMEYE BASTI

Gürsoy yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Hukuk devletinde olmaması gereken bir şey. Yıllar önceki bir davayla ilgili, sanki bulunamayan biriymişim gibi birkaç önce tutuklama kararı veriliyor. Otel odasından sabaha karşı alınıyorum. Açıklamaya muhtaç bir durum bu. Bir hukuk devletinde bir demokrasi de olmaması gereken bir tablo. Geçtiğimiz günlerde yaşanan şiddet eyleminin başka bir planda tekrarından ibaret bu. Olayın bütününe baktığınız zaman, bu bir hukuk devleti skandalıdır."

'1 MAYIS'IN AKABİNDE'

Gürsoy, "1 Mayıs’ın akabinde bunun olmasını da takdirini insanlara bırakıyorum. Türkiye de alışılmış bir şeydir. Dosyalar hazır bekletilir. Genel kural budur. Zamanı geldiğinde birileri düğmeye basar. Çok garip bir skandal. Polis ve emniyete herhangi bir kötü muamele ile karşılaşmadım. Bir tutuklamanın gereği olan adli tıpta kontrol gibi şeyler geçirdim” dedi.

AVUKATLARINA TEŞEKKÜR ETTİ

Dava dosyasının, avukatların özel gayretleri ile İstanbul'dan getirtilebildiğini anlatan Gürsoy, ''Bu geceyi, belki birkaç geceyi, nezarette belki de cezaevinde geçirme olasılığı da vardı'' dedi.

(www.gercekgundem.com)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious