Prof. Öztürk hakaretten ceza aldı

Prof. Öztürk hakaretten ceza aldı.10302
  • Giriş : 08.11.2008 / 14:41:00

HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, Başbakan Erdoğan'a hakaretten bin 914 YTL para cezasına çarptırıldı. Öztürk, parayı ödemezse hapis yatacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, 31 Mayıs 2007 tarihinde Trabzon'un Vakfıkebir İlçe Belediye Başkanlığı ziyareti esnasında yaptığı konuşmada, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığına adayı gösterilmesiyle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik ağır ifadeler kullanmıştı.

Başbakan Erdoğan ve Gül'e oy verecek milletvekillerine hakaret eden Öztürk, "Türkiye Büyük Millet Meclisi AKP'nin tevakkuf kampımıdır ki, Recep Tayyip'in her çaldığı düdüğe göre milletvekilleri iş yapsın. 'demokrasiye aykırı, milletvekilliğine aykırı', bunu söyleyenler şerefsizdir. Bu milletvekilliğini şerefsizliğe itmektir. Ben vicdanım ile evet de diyebileceğim, hayır da diyebileceğim. Millet bana vekâlet vermiş mi. Ben Recep Tayyip'in uşağı mıyım? O tutacak birinin elinden 'ben bunu Cumhurbaşkanı olarak belirledim, oy vereceksiniz'. Veren de şerefsizdir, bunu isteyen şerefsizdir." şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Başbakan Erdoğan'ın şikâyeti üzerine Vakfıkebir Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülün dava sonuçlandı. Erdoğan adına vekilleri avukat Salih Cora ve Fatih Şahin'in takip ettiği davanın son duruşmasında mahkeme, HYP Genel Başkanı Öztürk'ün 'kamu görevlisine görevinden dolayı sövmek suretiyle onur ve şerefine, saygınlığına karşı hakaret suçu' işlediğine karar verdi.

Mahkeme, Öztürk'ü, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 125/1. maddesindeki hareket suçundan, suçun işleniş biçimine ve kasta göre takdiren 90 gün adli para cezasına çarptırdı.

Öztürk atılı suçu alenen işlediğinden, TCK'nın 125/4. maddesi gereğince 1/6 oranında artırım yaparak 105 gün adli para cezasına çıkartan mahkeme, TCK'nın 62. maddesi gereği sanığın geleceği üzerindeki cezanın etkisi gereği takdiren 1/6 oranında indirim yaparak 87 gün adli para cezasına hükmetti.

Mahkeme, 5 taksitle ödenmesi şartıyla cezayı bin 914 YTL para cezasına çevirdi.

Vakfıkebir Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararına göre, Öztürk para cezasını ödemediği takdirde 87 gün hapis yatacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*