Prof. Zafer Üskül bireysel savunma talep edecek

Prof. Zafer Üskül bireysel savunma talep edecek.9863
  • Giriş : 21.03.2008 / 04:22:00
  • Güncelleme : 20.03.2008 / 23:29:34

AKP'ye açılan kapatma davasında ismi geçen Mersin Milletvekili Prof. Dr. Üskül, kişisel savunma isteyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKP'ye açılan kapatma davasında beş yıllık siyaset yasağı istenenler arasında yer alan Mersin Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül, kişisel savunma isteyecek. Yüksek Mahkeme Üskül'ün talebini yerinde bulursa siyasi yasak istenen 71 AKP'linin ayrı ayrı savunma yapmasının önü açılacak. Aynı talebin DTP davasında da gelmesi durumundaysa siyasi yasak istenen 221 kişi bireysel savunma yapabilecek. Fazilet Partisi (FP) davasında Nazlı Ilacak'ın aynı yöndeki talebi Yüksek Mahkeme tarafından geri çevrilmişti.

Anayasa hukukçusu olan Prof. Zafer Üskül hakkında Kasım 2007'de Mersin'de üniversitelerdeki türban sorununa ilişkin yaptığı bir açıklaması nedeniyle siyaset yasağı isteniyor. Üskül, davanın Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesi halinde kişisel savunma yapmak için başvuracağını açıkladı. Savunma hakkının adil yargılama için şart olduğunu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde de savunmanın temel bir hak olarak belirtildiğini anımsatan Üskül, "Dava tüzelkişiliğe açılmış olabilir, ancak siyaset yasağı kişilere geliyor. Bu nedenle suçlanan, savunmasını yapabilmeli" dedi.
Bugüne kadar parti kapatma davalarında siyaset yasağı istenenler hiç bireysel savunma yapmadı. Suçlama parti tüzelkişiliğine yöneltildiği için, savunmalar partinin yetkilendirdiği kişiler tarafından yapılıyor. Ancak, bazı hukukçular bireysel savunma yapılabileceği görüşünü dile getirirken, bazıları mevcut anayasaya göre Anayasa Mahkemesi'nin bireysel yargılama yapma yetkisinin olmadığını, bireysel savunmanın da bu anlama geleceğini ifade ediyor.

Fazilet Partisi davasında siyasi yasak getirilen dönemin milletvekili Nazlı Ilıcak, savunma talebi reddedilince konuyu 2001'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımıştı. Ancak AİHM, Türkiye'ye herhangi bir yaptırım kararı almamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious