Profesyonel askerlerin üstün başarısı

Profesyonel askerlerin üstün başarısı.14014
  • Giriş : 26.04.2009 / 21:10:00

Mehmetçik, Güneydoğu'daki terörle mücadelesini bu yıl daha profesyonel şekilde yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz yıllarda en az 50 bin askerin katılımıyla düzenlenen operasyonları, bu yıl yaklaşık 10 bin uzman komando erbaş icra ediyor.

Güneydoğu'da son günlerde yoğun bir askeri hareketlilik yaşanıyor. Günde onlarca teröristlerin olduğu tahmin edilen bölgelere eğitimli asker taşıyor. Terörle profesyonel mücadele çalışmaları kapsamında her yıl silah altına alınan yaklaşık 4 bin uzman komando erbaş bu operasyonlarda aktif görev üstleniyor. Bölgede operasyon alanına yapılan intikalleri zorunlu durumlar dışında helikopterle sağlayan Mehmetçik, teröristlerin döşediği mayın ve uzaktan bombalı tuzaklara karşı da Jammer cihazı olmadan intikal etmiyor. Uzman komando erbaşlar 'nokta operasyonlar' icra ederken, operasyon birlikleri de stratejik bölgeler dışında bu yıl geniş çaplı operasyon icra etmiyor.

Mehmetçik önceki yıllarda 10 binlerce askerin katıldığı operasyonların yerine bu yıl daha az ama profesyonel askerlerle terörle mücadele ettiği gözleniyor. Operasyon bölgelerine karayolu ile intikal edilmesi durumunda ise her zamankinden daha çok güvenlik önlemi alınması dikkat çekiyor. TSK'nın bölgeye yeni gönderdiği belirtilen çok sayıda frekans kesici olarak bilinen ve OHAL döneminde valilerin konvoyunda kullanılan tam kapasite Jammerler birliklerle eşlik ediyor.

Bölgede havaların ısınmasıyla başlatılan arazi - tarama çalışmaları yine arazi yapısını iyi bilen komutanlar ile bölgedeki köy korucuları tarafından yapılıyor.

Teröristlere ait sığınak ve mühimmatları bulmak için yapılan arazi taramasını bugüne kadar on binlerce piyade gerçekleştiriliyordu. Bu yıl böylesine geniş çaplı tarama yerine istihbarata dayalı dar alanlarda taramalar yapılıyor. Teröristlerin Kuzey Irak'tan Türkiye sızdığı bahar döneminde sınıra yapılan sevkıyatlar devam ederken, sınırın sıfır noktasında bazı bölgelerde operasyonlar devam ediyor.

Şırnak'ın Uludere ilçesinin Cığlı, Andaç, Gülyazı kırsalı; Yüksekova'nın Dilekli, Cağlayan ve Küprülü kırsalı ile Şemdinli'nin Beşikağaç, Suçıktı ve Üzümkıran kırsalında operasyonlar devam ediyor. Bu bölgelere ayrıca konuşlanan topçu birlikler menzili 40 kilometre olan obüslerle operasyon hazırlığı yaptığı bildirildi. Topçu birliklerinin konuşlandığı bölgenin hemen karşısındaki Kuzey Irak topraklarında terör örgütü PKK'nın kullandığı Hakurt, Zap Avaşin ve Metina kampı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*