Profesyonel askerliğe geçmemiz lazım!

Profesyonel askerliğe geçmemiz lazım!.9581
  • Giriş : 26.10.2007 / 11:23:00

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu(USAK) Başkanı Sedat Laçiner, Gabar'a ilk gittiğinde keklik gibi ortada gezen, bölgeyi öğrendikten sonra da askerlerin terhis edildiğini hatırlatarak hemen profesyonel orduya geçilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin sınır ötesi operasyon öncesi çok iyi bir politika izlediğini, bunu devam ettirmesi halinde kazançlı çıkacağını aktaran Laçiner, Türkiye'nin tahminlerden çok daha iyi pozisyonda olduğunu kaydetti. Laçiner, "Şuan doğru gidiliyor. Tahminlerimden çok iyi bir pozisyondayız. Sokağa taşan şehitlerden dolayı bir acı var içimizde ama o acı ve öfkeye bakarak fotoğrafı sadece ondan ibaret saymayalım. Çok iyi pozisyondayız. Bundan sonra atacağımız bir adım hayati olacak." diye konuştu.

Türkiye'nin hedeflerini iyi belirlemeden Irak'ta çok geniş bir alana yayılması ve 'ABD ile ipleri koparalım, Talabani ve Barzani ile hiçbir şekilde görüşme yapmalım tarzını' seçmesinin doğru olmayacağını anlatan Laçiner, "Terörle mücadele ile teröristle mücadele olgusunu çok iyi ayırtmak gerekiyor. Teröristle mücadele stratejisindeki Türkiye'nin en büyük hatası birincisi düzenli birliklere güvenmesi onu mücadelenin kalbine yerleştirmesi. Oysa bunu İngiltere gibi ülkelerin temelde mücadelenin kalbine istihbarat, polis ve özel birimleri yerleştiriyor. Ordu sadece çok geniş sahalarında destek olması için görevlendiriliyor." ifadelerini kullandı.

Laçiner, "Burada Türkiye'nin temel hatası şu. Geçenlerde bir taksiye bindim şoför bordo bereli Gabar'da 8 ay geçirmiş bir asker. Gabar Dağı'nı geziyorsunuz dağını taşını her şeyini öğreniyorsunuz ondan sonra terhis oluyorsunuz. İlk gittiğinde nasıl orada bocaladığını anlatan çok askerle görüyoruz. İlk başta tabiri caizse keklik gibi ortada dolaşıyor. Coğrafyayı tanımıyorsunuz. Tanımadığınız yerde de ne oluyor güvenliği temin edemiyorsunuz. Çok iyi yetişmiş olsanız bile ki 3 ay içerisinde verilecek eğitim dünyanın en iyi eğitimi olsa da mutlaka eksikleri oluyor. Bu askerlerimizi terhis etmememiz lazım. Profesyonel askerliğe geçmemiz lazım. Çok geç kaldık." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious