Profesyonel orduda ilk atamalar Hakkâri'ye yapıldı!

Profesyonel orduda ilk atamalar Hakkâri'ye yapıldı!.16587
  • Giriş : 08.11.2007 / 09:01:00

Terörle mücadele için kurulacak profesyonel orduda ilk atamalar Hakkâri'ye yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Jandarma Genel Komutanlığı, Jandarma Komando Tugayları’nda görev yapacak 400 uzman erbaş komandonun atamasını yaptı.

Terörle mücadelede etkin görev alacak profesyonel orduda ilk atamalar yapıldı. Uzman jandarma komandolar mayıs ayında sıcak bölgede hizmete başlayacak. Geçen hafta içinde 400 uzman erbaş komando adayına çağrıda bulunan Jandarma Genel Komutanlığı, Jandarma Komando Tugayları’nda görev yapacak 400 uzman erbaş komandonun atamasını yaptı. Adayların, bulundukları ilin jandarma komutanlıklarına başvurarak yapılan atamayı tebellüğ etmeleri istenip, adayların 18 Kasım 2007 tarihine kadar İzmir Foça Jandarma Okullar Komutanlığı’nda bulunmaları gerektiği belirtilmişti. Atamaları yapılan 400 jandarma uzman erbaş komandolar 6 ay süreyle alacakları eğitimden sonra görev yapacakları komando tugaylarına gönderilecek.

UZMANLIK ALANLARI GENİŞ


Jandarma uzman çavuş komandoları, zor arazilerde, günde en az 25-30 kilometre yürüyerek, teröristlerle temas sağlayabilecek, çatışmaya girebilecek ve onları etkisiz hale getirebilecek şekilde eğitilecek. Uzman çavuşlar, mayın ve patlayıcı maddeleri tanıma, tespit etme, etkisiz hale getirme, çatışma bölgesinde teröristlerin üzerine yerleştirilen patlayıcılara müdahale etme ve bomba düzenekleri konusunda da özel eğitim alacak. Göreve başlayan uzman çavuşlar, görev tazminatları ile birlikte yaklaşık 2 bin YTL alacaklar.

ÇETİN ARAZİ EĞİTİMİ


Uzman jandarma komandolar, doğu ve güneydoğuya benzer, dik, kayalık arazilerde komando eğitiminden geçirilecek. Zor şartlarda eğitim alan komandolar, her şart altında savaşabilme yeteneğine sahip olacak. Komandolar, gerçek mermilerle atış altında sızma, el bombası atışı, hayatı idame, gece ve gündüz şartlarında ateş altında ilerleme, sürpriz hedef atış alanından geçiş ve teröristin ateş baskısı altında hedefin ateş altına alınabilmesi gibi konularda da eğitilecek.

Altı tugayda görev yapacaklar


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadele profesyonel Ordu modeline geçeceğini ilk kez Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ açıklamıştı. Başbuğ, 28 Haziran 2007 tarihinde Eğirdir Dağ Komando Okul Komutanlığı’na düzenlenen basın turunda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde olan 6 komando tugayının tamamıyla uzman erbaşlardan oluşacağını ifade etmişti. Org. Başbuğ’un açıklamasından hemen sonra uzman erbaş komando alımı için harekete geçildi ve ilanlar verildi. Jandarma uzman erbaş komando sınavı 17-18 Eylül tarihlerinde yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious