Programları başlattığına pişman

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

Beyazcamın vazgeçilmez yapımları arasına girmeyi başararak adlarından söz ettiren ‘Talk Show’lar şimdi de ekrandaki seviyeyi düşürmeleriyle gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

‘Beyaz Show’, ‘İbo Show’, ‘Ebru Gündeş Show’, ‘Mahmut Tuncer Show’ gibi programların aşırı ilgi görmesine en çok üzülen isim ise bu türü ülkemizde ilk ve en uzun dönem yapan Aziz Üstel. TRT 1’de dokuz yıl boyunca ekrana getirdiği “Aziz Üstel’in Konukları”yla hafızalarda yer edinen sunucu, Türkiye’de yayınlanan show programlarınIN büyük bir bölümünü ‘kötü ve niteliksiz’ buluyor. Saygı ve sevgi kavramlarının tamamen kaybolduğunun, reyting uğruna her türlü seviyesizliğin yapıldığının altını çizen Üstel’le, show programlarını nasıl başlattığını ve bu programların günümüzdeki örneklerine bakışını konuştuk...

Show programlarını ilk başlatansınız, geçmişten günümüze neler değişti?

Ekranda en önemli şey; sizi izleyen insanlara karşı saygılı olmaktır. Bir de eğer bir sohbet programı yapıyorsanız biraz birikiminiz olmalı. Bunlardan tümüyle yoksun birçok insan benden sonra bu işlere soyundu. İşi sansasyonalizme dönüştürdüler. Bu tür programlardaki amaç hem eğlendirmek hem bilgilendirmek. Bunların Batı’daki asli amacı ticarî. Programınıza gelecek kişinin ya satacak bir kitabı, ya da satacak bir kaseti vardır. Ona bedava reklam sağlarsınız. Bir de konusunda uzmanları çağırırsınız; bilgilendirici kişiyi. Bunlar bilgilendirici kişiyi tamamen yok ettiler. Reyting için illa da soytarılık yapmak gerekmez. Türkiye genelinde insanların birbirlerine olan hitap tarzları da dahil, her açıdan müthiş bir erozyon var.

Programınızı TRT’de dokuz yıl sürdürdünüz. Nasıl doğdu bu fikir?

Cem Duna’nın TRT Genel Müdürü olduğu 1988 yılında başladım. Nuri Çolakoğlu’nun fikridir. Bana kendisi teklif etti. Bunun tutacağını hiç düşünmemiştim.

Bu iş nasıl yapılmalı, yanlış hangisi?

Türkiye’de yayınlanan programların büyük bölümü o kadar niteliksiz ki. Ama yine de yıllardır izleniyor. Bunun genel kültürle ve insanımızın beğeni düzeyiyle ilgisi var. İnsanımız televizyondan bir şey öğrenme peşinde değil. Onu sadece eğlence aracı olarak görüyor.

Sizin de izlediğiniz show programı vardır herhalde...

Hiçbirini seyretmiyorum. Zaten çok fazla televizyon izlemiyorum. Ekranı içerik olarak da, düzey olarak da beğenmiyorum. Haber programları dahi düzgün değil. Burnumuzun dibindeki olayları derinlemesine ele alacak bir program yapılmıyor. Mesela Lübnan’da savaş neden başladı, nasıl başladı insanlar bunu ayrıntısıyla merak eder.

Bazı şovmenler yıllardır taklitlerinizi yaptılar...

Bu programları hiçbir zaman ciddiye almadım. Karşındaki insanı küçük düşürmek, ona hakaret etmek günümüzde moda. Kimse aslının farkında değil; bunu yapınca sen kendini küçültüyorsun. İnsanın emeğiyle dalga geçmek kadar kötüsü yok. Ben yapmadım demiyorum; ama şimdi dönüp bakınca ne kadar yanlışmış diyebiliyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious