Prosedürler 600 yabancıya evini sattırıyor! (ÖZEL)

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde 2006 turizm sezonuna ilişkin endişelere gayrimenkul krizi de eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Artık bir çok yabancı gayrimenkul satın almak yerine elindekileri satmak istiyor. 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında uygulanacak olan inşaat yasağı da sektörü düşündürüyor.
Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay, 600 yabancının evini satmak için müşteri aradığını açıkladı. Yabancılara yönelik satışlarda uygulanan prosedürün müşteri kaybettirdiğini söyleyen Balıktay, "Gayrimenkul satışlarında 2005 yılında hiçbir sıkıntımız yoktu. Hatta 8 bin gayrimenkul satışı yapmıştık. Ancak bu yıl için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Çünkü bu yıl satışlarımız yok denecek kadar az" dedi.

Sıkıntıların tek nedeninin prosedür olmadığının altını çizen Balıkbay, bazı inşaat ve emlak sektörü temsilcisinin müşteriyi geçici olarak görmesinin sıkıntıya yolaçtığını vurguladı. Bir müşterinin en az 10 müşteri kaybettirdiğine işaret eden Balıkbay, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ALTSO) ise isteyen herkese sertifika vermesinin emlakçıların imajına zarar verdiğini ifade etti.

Gayrimenkul konusunda yaşanan sıkıntının bütün Alanya'ya zarar verdiğini hatırlatan Balıkbay, Alanya'da evini satan ya da satmaya çalışan yabancıların Bulgaristan ve İspanya'ya yöneldiğini anlattı. Bulgaristan ve İspanya'da yabancılar için özel bir prosedür uygulanmadığının altını çizen Balıkbay, İspanya'da ev satın alan yabancılara ekstra indirimler yapıldığı, Türkiye'de ise yabancılara gayrimenkul satışını engelleyebilecek bütün şartların mevcut olduğunu vurguladı.

Alanya'da mülk satın alan bir yabancının sadece inşaat ve emlak sektörüne kazanç sağlamadığını açıklayan Balıkbay, "Mülk alan yabancılar aynı zamanda burada tatilini yaparak, ilçe turizmine de katkı sağlıyor. Bu sıkıntıların aşılması için, yabancılara uygulanan prosedürler bir an önce ortadan kaldırılmalı. Sektörde gelişi güzel çalışanlara karşı önlem alınmalı. Ayrıca, 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında uygulanacak olan inşaat yasağı sektöre bir darbedir" diye konuştu.

Alanya'dan 3 yıl önce mülk satın alan İngiliz Turist Paulıne Gorman, yabancılara mülk satışına ilişkin yaşanan belirsizliğin kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Mülk satın alan yabancılara Türk halkının farklı bir gözle baktığını savunan Gorman, 95 bin Euro'ya aldığı daireyi 80 bin Euro'ya satarak bir an önce ülkesine dönmek istediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious