Prostat hastalarına, 'Da Vinci' çözümü

  • Giriş : 06.03.2006 / 00:00:00

Florance Nightingale Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof Dr. Ali Rıza Kural, Türkiye'de bir adet bulunan ve özellikle prostat ameliyetlarında kullanılan 'Da Vinci' isimli robotun tanıtımını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Robot yöntemi kullanılarak ameliyat edilen hastalarla birlikte toplantıya katılan Kural, normal yöntemlere nazaran çok daha avantajlı olduğunu söylediği robot yönteminin hastaların iyileşme sürecini daha da kısalttığını söyledi.
Prof. Dr. Ali Rıza Kural, Florance Nightingale Hastanesi'nde Amerika'dan gelen Dr.Vipul Patel ve Robot yöntemi kullanılarak ameliyat olan 3 hastasıyla birlikte basın toplantısı düzenledi. Profesör Kural, Yöntemin diğer operasyon türlerine oranla daha avantajlı sonuçlar verdiğini söyledi. Kural, Robot yönteminin 3 boyutlu görüntü kullanılması, kullanılan araç gerecin mikro özelliklerde olması ve dikiş atılırken çok daha esnek hareket edilebilmesi gibi noktalarda kolaylık sağladığını belirtti. Hastaların ameliyat sonrası iyileşme sürecinin oldukça kısaldığını anlatan Kural, "Kilolu hastalarda kozmetik ve rahatlık açısından klasik yöntemlere oranla çok daha iyi sonuçlar alabiliyoruz. Fiyat olarak da diğer yöntemlerden 4 ile 5 bin dolar daha fazla maliyeti var". dedi. Ameliyatın ortalama 3 saat civarında bir sürede gerçekleştiğini belirten Kural, oluşabilecek komplikasyonlara ve ameliyat ekibine göre bu sürenin değişebileceğini söyledi.

Da Vinci robotu kullanılarak ameliyat olan ve sağlığına kavuşan Fevzi Bora isimli hasta da, ameliyat olmadan önce detaylı bir araştırma yaptıklarını ve operasyon konusunda hastane doktorlarının kendilerini bilgilendermelerinin etkili olduğunu anlattı. Bora, "27 Eylül 2005'te ameliyat oldum. Hocalarımızla görüştük ve ameliyata karar verdik. Şu an itibariyle hiçbir sorunum kalmadı. Bütün şikayetlerimden kurtuldum." şeklinde konuştu.

Diğer hasta İrfan Ünül ise, tavsiye üzerine bu hastanede ameliyat olduğunu belirterek, "Robotun Türkiye'de tek olduğunu öğrenince sevindim. 52 yaşındayım ve ameliyat öncesinde yaşadığım 'kaçırma' olayından tamamen kurtuldum. Şu an itibariyle tamamen eski sağlığıma kavuştum" dedi.

Daha sonra doktorlar ve basın mensuplarından oluşan gruba, robot yöntemi kullanılan ameliyat canlı olarak izletildi. 54 yaşında 105 kilo ağırlığında bir hastanın ameliyatını izleyen uzman doktorlar, bir yandan kullanılan "Da Vinci" robotunun kabiliyetlerini görürken diğer yandan da sorular sorarak ameliyatı yapan doktorlardan bilgi aldı.

Hasta ameliyata alınmadan önce genel anestezi yöntemiyle bayıltıldı. Operasyonda robot kullanılmaya başlanmadan önce "Port" adı verilen robotun ayakları için hastanın göbek bölgesinde delikler açıldı. Açılan bu deliklerden hastanın karnına indirilen ve mikro kamera taşıyan ayaklar, zararlı dokunun yerini tesbit ederek operasyona başladı. Prostat hastası olan ve kimliği açıklanmayan hasta, 3 saat süren bir operasyonla prostat bölgesinde oluşan ödemden kurtarıldı. Hastanın prostat bölgesinden kesilen hasarlı dokular yine robot yardımıyla hastanın vücudundan çıkartıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious