Prostat ve böbrek kanseri hastalarına müjde!

Prostat ve böbrek kanseri hastalarına müjde! .15958
  • Giriş : 03.10.2007 / 09:13:00

Kanser tedavisinde uygulanan cerrahi (ameliyat) ve ışın tedavisi (radyoterapi) yöntemlerine alternatif olan “kriyoterapi” (dondurma) yöntemi, Türkiye'de ilk defa Gazi Üniversitesi’nde uygulanmaya başlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Dursun, ”kriyoterapi” yöntemi ile kanser hücrelerinin dondurularak ortadan kaldırıldığını söyledi. Yöntemin, 2000'den beri Avrupa'da ve ABD'de uygulandığını belirten Dursun, Türkiye'de ise ilk defa GÜ uygulanacağını açıkladı. Dursun, 2 yabancı profesörün Ekim ayında Türkiye'ye geleceğini ve GÜ Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sinan Sözen başkanlığındaki heyetle, 4 prostat ve bir böbrek kanseri hastasını ameliyat edeceklerini söyledi. Yöntem Türkiye'de ilk defa uygulanacağı için yabancı profesörlerin, ilk ameliyatlarda ekipte yer alacağını ifade eden Dursun, “Sonrasında da bu ameliyatlar, hastanemizde devamlı olacak” dedi.

BAŞARI ORANI YÜKSEK

Prof. Dr. Ayşe Dursun, kriyoterapi yöntemi ile ilgili ABD'de 7 yıllık çalışmada, 590 prostat kanseri hastasının değerlendirildiğini, hastaların yüzde 87'sinde kriyoterapi sonrasında yapılan biyopside kanserli dokunun kalmadığının tespit edildiğini söyledi. Doç. Dr. Sinan Sözen de kriyoterapinin, cerrahi ve radyoterapi yöntemlerine alternatif ve uzun dönem sonuçlarında da onlara eşdeğer olabilecek bir tedavi yöntemi olduğunu kaydetti. Sözen, “Yöntem erken evrede tanı konulan böbrek tümörü ve prostat kanseri hastaları için çok başarılı.. Diğer tedavilere göre uygulanışı çok kolay ve klasik yöntemler kadar başarılı sonuç veriyor. Yöntem sayesinde, yaşı veya mevcut hastalıkları (diabet, hipertansiyon, kalpdamar hastalıkları gibi) nedeniyle ameliyat edilemeyen hastalar da tedavi olma şansına sahip olmaktadırlar” dedi. Sözen, operasyonun genel ya da bölgesel anestezi ile yapılabidiğini, işlemin 2- 3 saat sürdüğünü ve hastaların ameliyattan 1 gün sonra normal yaşantısına dönebileceğini söyledi. Doç. Dr. Sözen, kriyoterapi sonrasında yan etkilerin diğer yöntemlere göre daha az olduğunu belirtti. Sözen, yöntemin, hastalara alternatif tedavi olarak sunulduğunu, kriyoterapi yönteminde kanserli organın dondurularak hastada bırakıldığını, ışın tedavisinde yakarak öldürüldüğünü, cerrahi yöntemde ise kanserli dokunun çıkarıldığını söyledi.

KRİYOTERAPİ NASIL YAPILIYOR?

Kriyoterapinin, ameliyathanede ve anestezi altında uygulandığını belirten Sözen şunları kaydetti: “Cerrah, böbrek veya prostat dokusundan kaynaklanan tümörün yerini tespit edip, tümörün içine bazı iğneler yerleştirir. Bu iğnelerden doku içine Argon ve Helyum gazı verilip dokunun sıcaklığı (-20)-(-40) dereceye düşürülür. Bu sıcaklıkta hiçbir hücre yaşayamaz, tümör dokusu yok edilir. Donmaya devam eden doku, giderek büyüyen buz topu haline gelir. Cerrah bu buz topunun tüm kanser dokusunu yok edecek kadar büyüdüğünden emin olduktan sonra işleme son verir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious