Protesto gemisi Gazze'ye vardı

Protesto gemisi Gazze'ye vardı.11760
  • Giriş : 03.11.2008 / 11:24:00

Filistin yanlısı 27 aktivisti taşıyan bir gemi, İsrail ablukasını aşarak Gazze Şeridi'ne ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"İtibar" adı verilen gemi, son üç ayda Gazze'ye ikinci eylem seferini yapmış oldu.

Kıbrıs'tan yola çıkan gemiye, İsrail'in yaptığı uyarılara rağmen, müdahale edilmedi.

Hamas örgütü Haziran 2007'de El Fetih'i bölgeden kovduğundan beri İsrail, Gazze Şeridi'ne insan ve mal giriş-çıkışını neredeyse tamamen engelliyor.

Geminin yolcuları arasında Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead Corrigan Maguire, Filistinli milletvekili Mustafa Barguti ve solcu İsrailli aktivist Gideon Spiro da vardı.

Gazze'ye Özgürlük Hareketi, Ağustos ayında da eylemciler, çocuklar için işitme cihazları ve balonlar taşıyan iki gemiyle bölgeye gitmişti.
Bizim küçük gemimiz, uluslararası topluluğa büyük bir haykırıştır; bizim izimizden yürüyüp, Gazze halkına bir can simidi atma çağrısıdır

İsrail o dönemde önce gemilere itiraz etmiş, sonra eylemcilerin reklam aracı olarak kullanabileceği bir gerginlik yaratmaktansa geçişlerine izin vereceğini söylemişti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı bu sefer de Gazze Şeridi'ne geçiş izni vermedi ancak İsrail medyası izin kararının dün gece çıktığını duyurdu.

Gemi fırtınalı havaya rağmen Gazze limanına ulaştığında eylemcilerden Hüveyda Arraf "Bir kere daha, dünyanın geri kalanı adım atmaya korkarken, haksız ve yaşadışı bir politikaya meydan okumayı başardık" diye konuştu.

Hamas'ı izole etmeye ve topraklarına yönelik roket saldırılarını durdurmaya çalışan İsrail, 17 aydır bölgeye yalnızca en temel insani yardım malzemelerinin girişine izin veriyor.

Hamas geçen Haziran'da ateşkes ilan etmiş olmasına rağmen bu politika değişmedi.

Bölgedeki muhabirler, bu tarihten beri yalnızca İsrail saldırılarının azaldığını, halkın yaşam koşullarının iyileşmediğini söylüyor.

İsrail 2005 yılında Gazze Şeridi'ndeki yerleşimcileri ve askerlerini geri çekmişti ancak bölgenin hava, kara ve deniz sınırlarını kontrol etmeyi sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*