Protestocu, başbakana ayakkabı attı

Protestocu, başbakana ayakkabı attı.16884
  • Giriş : 22.10.2008 / 10:25:00

Tayland'ın başkenti Bangkok'da bir grup protestocu, kapalı otoparkta sıkıştırdığı Başbakan Somchai Wongsawat ve yanındakilere ayakkabı ve plastik şişe attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Korumalar ve polis tarafından atılanlardan korunmaya çalışılan ve bir araca bindirilip derhal olay yerinden uzaklaştırılan Başbakan Somchai'nin yaralanmadığı kaydedildi.

Protestoyu düzenleyenlerin, Başbakan Somchai'nin ziyaret ettiği resmi telefon operatörü TOT'un 100'den fazla çalışanı olduğu belirtildi.

Başbakan Somchai, Tayland'da aylardır süren siyasi krizde ilk kez kamu çalışanlarının doğrudan saldırısına maruz kaldı. Başbakan Somchai, 7 Ekimde parlamentonun dışındaki şiddetli gösteriler nedeniyle binanın arkasındaki parmaklıklara tırmandırılarak olay yerinden uzaklaştırılmıştı. Polisin protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandığı gösterilerde 2 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Tayland kültüründe, vücudun en kirli organı ayak olduğu için, ayakkabı fırlatmak aşağılayıcı bir hareket olarak kabul ediliyor.

Tayland'da 2006'daki askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Başbakan Thaksin Shinavatra'nın kayınbiraderi olan Somchai, istifa etmesi için büyük baskı görüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*