Protestocu esnaf Beyoğlu'nda yürüdü

Protestocu esnaf Beyoğlu'nda yürüdü.12917
  • Giriş : 04.07.2009 / 21:00:00
  • Güncelleme : 04.07.2009 / 21:02:03

BEYDER üyesi esnaf, Beyoğlu Belediyesi'nin uygulamasını protesto etti. Protestoya CHP'den destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tünel Meydan'da toplanarak Galatasaray Meydanı'na kadar yürüyen esnafa, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekilleri Çetin Soysal, Sacit Yıldız ile çeşitli toplum kuruluşları destek verdi.

BEYDER (Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği) üyesi yaklaşık 100 kişilik bir grup geçtiğimiz haftalarda Beyoğlu esnafına kesilen cezalardan dolayı protesto için Tünel Meydanı'nda toplandı. "Beyoğlu Feshane değildir, Mühürler açılsın makul süre tanınsın, Borç faizleri silinsin" yazılı dövizler taşıyan esnaf Galatasaray Meydanı'na kadar yürüdü. CHP İstanbul Milletvekilleri Çetin Soysal ve Sacit Yıldız ile çeşitli sivil toplum örgütlerinin destek verdiği eylemde basın açıklamasını BEYDER Başkanı Tahir Berakarsu yaptı.

Belediyenin esnaftan eğlence vergisi, çevre temizlik vergisi, muhtasar, geçici vergi başta olmak üzere birçok vergi aldığını anlatan Berakarsu, "Tüm bu harçları vergileri almakla her kurum kuruluş haklı. Sadece esnaf haksız. Son 10 gündür belediye ve emniyet tarafından gerçekleştirilen uygulamalarla, bu kadar yükün üstüne artık resmen 'kapat çek git' denmektedir. Ticaret yapmak ve işletmecilik gayri meşru işlerle uğraşmaktan daha zor haline gelmiştir." şeklinde konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ise Beyoğlu'nun İstanbul'un kalbi ve atar damarı olduğunu belirterek, Beyoğlu'nun kendine özgü koşulları olduğunu ifade etti. Beyoğlu'nda bugün çok farklı bir noktaya gelindiğini savunan Soysal, "Beyoğlu'nun özü başkalaştırılmak isteniyor. Bugün burada bir çığlık var. Burayı başkalaştırmak isteyenler var. Beyoğlu esnafının bir başkaldırısı var. Biz de buna destek için buradayız."diye konuştu.

"Susma sustukça sıra sana gelecek, AKP esnaftan elini çek" şeklinde slogan atan grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

-DENETİMİ BEYDER TALEP ETMİŞ-

Bu arada yapılan eylemin hemen ardından bir basın açıklaması yapan Beyoğlu Belediyesi, "Ekiplerimiz, ilçedeki umuma açık istirahat ve eğlence yerlerini kamu yararını göz önünde tutarak denetlemeye devam etmektedir. Beyoğlu İlçesi'nde 1850 umuma açık istirahat ve eğlence yeri mevcuttur. Bu yerlerin denetimi kamu yararına uygun olarak sürdürülmektedir." bilgisini verdi.

"Beyoğlu Belediyesi, ekiplerinin rutin denetlemelerini Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) talep etmekte ve desteklemektedir." şeklinde dikkat çekici bir açıklama yapan Beyoğlu Belediyesi, "BEYDER tarafından belediyemize yapılan yazılı başvuruda 'Derneğimizin 1.bölge esnafı ekli dilekçe ile başkanlığınıza başvurarak belediye sınırları içerisinde ruhsatsız ya da ruhsata aykırı olarak alkollü içki satışı yapan işyerlerinin tespiti ile gerekli yaptırımın uygulanmasını talep etmişti' denilmektedir. Bundan da anlaşılacağı üzere Beyoğlu Belediyesi'nin rutin görevinin hassasiyeti BEYDER tarafından da ortaya konulmuştur. 2006 yılında BEYDER'in bu isteğine karşın, son günlerde aynı derneğin yöneticilerinin ve bazı üyelerinin belediyenin yaptığı denetlemelere karşı çıkmalarını ve kamuoyunu doğru bilgilendirmemelerini anlamak mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

Beyoğlu Belediyesi ekiplerinin yaptıkları rutin çalışmaların, işyerlerinin standart hizmet vermelerine dolayısıyla yerli ve yabancı turistlerin sağlıklı, güvenli olarak yiyip içmelerine, eğlenmelerine imkan sağlanmasına yönelik olduğu belirtilen açıklamada, "Herkesin sağlıklı hizmet alarak yiyip içmesi ve can güvenliği açısından da herhangi bir endişe taşımaması için belediyelerin üzerine düşen vazifeler bulunmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ruhsatlı olmaları önem kazanmaktadır. İşyerleri ruhsat almak için imar, itfaiye, emniyet yönünden uygun olmak durumundadır. Vatandaşların can güvenliklerinin sağlanabilmesi için işyerlerinin üzerlerine görevleri yerine getirmelerinin önemi ise tartışmasız bir gerçektir. Beyoğlu Belediyesi ekipleri yaptıkları rutin işyeri denetlemelerinde ruhsatı bulunan ancak süreç içinde eksiklikleri ortaya çıkan işletmeleri uyarmaktadır.

Ancak ruhsatı bulunmayan işyerlerine müsamaha gösterilmesinin söz konusu olamayacağı da yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı da mümkün değildir. Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinden yasaların belirlediği şartlara göre eğlence vergisi her belediyede olduğu gibi Beyoğlu Belediyesi'nce de tahsil edilmektedir. Eğlence vergisi ilçemizde arttırılmamıştır. İlçemizdeki uygulama, yasaların belirlediği en alt limit olan günlük 5 ile 15 TL arasındadır (Yasalara göre 5 - 100 TL arasında alınabilir) Eğlence vergisi işyerinin çalıştığı günler için alınmakta, tatilde ya da herhangi bir sebepten dolayı kapalı olduğu günler için alınmamaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*