Protestocu gazetecinin ailesi eylemde

Protestocu gazetecinin ailesi eylemde.13119
  • Giriş : 20.12.2008 / 21:57:00

ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlattığı için gözaltına alınan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'nin ailesi Bağdat'taki bir parkta oturma eylemi yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

El Zeydi'nin 5 kardeşinden biri olan 32 yaşındaki Durgam El Zeydi, AFP'ye yaptığı açıklamada, ''Askerler bizi buradan çıkarmayı denese de, El Zeydi serbest bırakılana dek burada kalacağız'' dedi.

Muntazar El Zeydi'nin yaklaşık 30 yakını, eylemlerini gazetecinin tutulduğu cezaevi ve resmi binaların bulunduğu, sıkı bir şekilde korunan ''yeşil bölge'' civarındaki bir parkta yapıyor.

Iraklı eski milletvekili Fettah El Şeyh, eylemcilere destek verdi ve öğle yemeği ikram etti. El Şeyh, bölgeye zırhlı araçlarla gelen Amerikan askerlerini de yemeğe davet etti.

Bölgede denetimi sağlamaktan sorumlu Amerikan askerlerinin akşam saatlerine doğru parkı terk ettikleri bildirildi.

-''EL ZEYDİ'NİN SAĞLIK DURUMU İYİ''

Durgam El Zeydi, Arap dünyasının ''kahramanı'' haline gelen cezaevindeki kardeşiyle konuştuklarını ve El Zeydi'nin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Durgam El Zeydi, ''Kardeşim Uday, onunla telefonda görüştü. İyiymiş ve sandığımız gibi kolu kırılmamış'' dedi.

Iraklı gazetecinin yakınları, hafta başındaki açıklamalarında, El Zeydi'nin kolunun ve bazı kaburga kemiklerinin kırıldığını ve hastaneye kaldırıldığını söylemişlerdi.

Muntazar El Zeydi için istenen cezanın, ''Bush'u öldürmeye teşebbüsten'' 15 yılı bulabileceği ileri sürülmüştü.

Irak Yüksek Yargı Konseyi sözcüsü Abdulsettar Birkadir, El Zeydi'nin ''Irak veya yabancı bir ülkenin devlet başkanını öldürmeye teşebbüs'' maddesinden yargılanabileceğini, bu maddenin de 15 yıla kadar hapsi öngördüğünü ifade etmişti.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Tümgeneral Abdülkerim Halef ise Zeydi'nin yabancı bir lidere ve Irak başbakanına ''hakaretle'' suçlanabileceğini, bu suçun cezasınınsa en fazla 2 yıl hapis olduğunu belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*