Protestocu gazeteciye Türk avukat

Protestocu gazeteciye Türk avukat.11505
  • Giriş : 17.12.2008 / 08:54:00
  • Güncelleme : 17.12.2008 / 08:55:08

Bush'a ayakkabısını fırlatan gazeteci Zeydi'ye ilk destek 68 kuşağından avukat Bozkut Nuhoğlu'ndan geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın başkenti Bağdat'a veda ziyaretine gelen ABD Başkanı George W. Bush'a tepkisini göstermek üzere iki ayakkabısını fırlatmakla dünyanın gündemine oturan Iraklı gazeteci Muntasır el-Zeydi'ye ilk destek Türk hukukçu Bozkurt Nuhoğlu'ndan gelecek.

68 kuşağının önde gelen liderlerinden Bozkurt Nuhoğlu, önümüzdeki Pazar günü saat 11.00'de İstanbul Barosu'nda yapacağı basın toplantısının ardından Pazartesi Irak'a gitmek üzere yola çıkacak.

BU BİR İNSANLIK GÖREVİ

Iraklı gazeteci Muntasır el-Zeydi'nin Bush'a gösterdiği tepkisinin ardından bu kararı aldığını söyleyen Nuhoğlu yapacağı eylemi 'Bir insanlık görevi' olarak niteleyerek şöyle konuştu: "Emperyalizme karşı insanlığın sahipsiz olmadığını göstermek üzere Bağdat'ta gideceğim"

"İSTEYEN BENİMLE GELSİN"

Kendisiyle birlikte Bağdat'a gelecek olanlara prensip olarak soğuk bakmadığını belirten Bozkurt Nuhoğlu, "Bu her ne kadar bireysel bir eylem de olsa, kendisini anti emperyalist olarak görenlerin gelmesine prensip olarak karşı çıkmam, gelen gelir" diye konuştu.

MÜCADELECİ BİR KİMLİK

68'liler Birliği Vakfı eski Genel Sekreteri Bozkurt Nuhoğlu, anarşist Deniz Gezmiş'in en yakın arkadaşı sıfatıyla çeşitli panellerde konuşmakla biliniyor.

Bozkurt Nuhoğlu, Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı (TMGT) Genel Başkanlığı yaptı. Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan'la Dev-Genç'in militanları arasında yer aldı. 12 Mart öncesi defalarca gözaltına alınıp tutuklandı, yıllarca hapis yattı. Başta 6. Filo protestosu olmak üzere sol gençliğin İstanbul'daki birçok eylemine katıldı.

ÇAKICI'NIN DA AVUKATI

12 Eylül'den sonra CHP çevresinde siyasete atıldı. SHP İstanbul İl Başkanı oldu. Avukatlık mesleğini icra etmeye başladı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) delegesi ve 68'liler Birliği Vakfı Genel Sekreteri oldu. Sosyal Demokrasi Vakfı kurucuları arasında yer aldı. ÖDP'den son yerel seçimlerde Kadıköy Belediye Başkanı adayı oldu. Nuhoğlu, Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Dergisi temsilcisi oldu. Bozkurt Nuhoğlu, Alaattin Çakıcı'nın avukatlığını yapıyor.

HÜRHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*