Protestocu Sinem'e iş teklifleri yağıyor!

Protestocu Sinem'e iş teklifleri yağıyor!.13362
  • Giriş : 06.07.2009 / 13:00:00

Türkiye, Sinem Örsçek’i Cumhurbaşkanı Gül’e çıkışıyla tanıdı. Taziye için gelen Gül'ün yolunu kesmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye, Sinem Örsçek'i Cumhurbaşkanı Gül'e çıkışıyla tanıdı. Hacettepe mezunu işsiz genç kadın, taziye ziyareti için İzmir'e giden Gül'e “Bu insanlar sizi neden alkışlıyor anlamıyorum” demişti.

Gül'ün evden çıkarken yardım sözü verdiği Örsçek, olay sonrası yaşadıklarını anlattı:

“Cumhurbaşkanı tekrar sordurmuş 'Sinem Hanım'ı takip ediyorsunuz değil mi'diye? Yarın (bugün) CV'mi Köşk'e göndereceğim. 'Gül'e verdiğim tepkiden sonra bana çok farklı yorumlar geldi.

Duruşumu siyasi boyutta algılayan da oldu bireysel algılayan da toplumsal algılayan da. İzmir içinde aldığım yorumlar 'İzmir'in simgesi mi düşüyor yoksa, İzmir duruşunu mu kaybetti'şeklindeydi. “Gül'ün İzmir'deki duruşunu kaybetti” diyen de oldu.

'Abdullah Gül'ün hoşgörüsü siyasette yeni bir duruş mu yaratıyor diyen'de.'Özel sektörden Facebook yoluyla iş teklifi aldım. Bu teklifler tamamen bireyseldi. Çok farklı teklifler de var. Evlilik teklifi edenler var. Evlenirsen hayatın daha iyi olur şeklinde binlerce mail ve mesaj geldi bir gün içinde.

'Dünden beri ne telefon ne kapı sustu. Çevreden ve basından duyan arkadaşlarım aradı. İşsiz gençler için simge olduğumu öğrendim. Artık işsiz gençler bir umut olarak takip ediyorlar ve acaba Sinem iş sahibi olacak mı? Nerede yer alacak? Umudun simgesi oldum ben.

Benim gibi işsizler için umut etmeyi bırakmamalarını söyleyebilirim. Şans dilerim. Bu ülkede biraz da şans gerekiyor çünkü. Yıllarca siyasi partiler değişti ama eleştiriler hep aynı yönde oldu. En düşük kademeden en yükseğine kadar herkes işini doğru yaparsa, bu ülkenin iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

İş sevilirse ve sebat edilirse, herkes iş ahlakına iş etiğine uyarsa bu ülkede pek çok şeyin değişeceğine inanıyorum. Türkiye'de arz talep dengesi farklı. İş için seçim şansım çok yok. Ancak seçilme şansım var. Lisansım istatistikti. İş bulamayınca insan kendini sorguluyor; 'Ben nerede hata yapıyorum, bunu bilimsel olarak araştırabilir miyim?'dedim ve İstanbul Üniversitesi Davranış Bilimleri Fakültesi'ne girdim.

İşe alım yöntemleri uzmanlık alanım oldu. İş beğenmemek gibi bir durumum hiç olmadı. Kendi düzeyimin altında işe başvurduğumda 'Bu iş için çok niteliklisin kabul edemeyiz'dediler. Memur sınavına girdim ama 2004 KPSS'sinde 1 istatistikçi için kadro açıldı.”

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*