Protez Operasyonu: 17 doktor gözaltında

Protez Operasyonu: 17 doktor gözaltında.13461
  • Giriş : 16.06.2008 / 19:45:00
  • Güncelleme : 16.06.2008 / 19:38:24

Ankara’da polisin yaptığı Protez Operasyonu’nda 50 milyon dolarlık vurgun yaptığı iddiasıyla 17’si doktor, 68’i medikalci toplam 85 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Cumhuriyet Savcısı’nın emriyle başlatılan ve yaklaşık 6 aydır sürdürülen Protez Operasyonu’nda dün Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro Amirliği’nce başlatıldı. Mali boyutu yaklaşık 50 milyon doları aşan yolsuzlukta protez ve medikal ürünlerin kullanılmadığı halde, reçete edilerek devleti zarara uğrattıkları iddia edilen 17’si doktor 68 medikalci toplam 85 kişi gözaltına alındı. Hastaların sağlık karneleri kullanılarak yurtdışından sipariş verilmiş gibi gösterilen medikal malzemelerinin hayali olduğu anlaşıldı.

Devlet ve üniversite hastanelerinde uzman doktor olarak görev yaptıkları belirtilen doktorlar arasında doçent, profesör hatta üniversite bölüm başkanlarının bile olduğu ifade edildi. Gözaltına alınan medikal şirket sahiplerinin Başkent’in pek çok hastane ihalesini de aldıkları kaydedildi.

Yapılan teknik takip ve telefon dinlemelerinde medikal firmalarının ihaleleri alabilmek için doktorlara yabancı kadınlarla alem yaptırdıkları bunlarında kayda girdiğini bildiren emniyet yetkilileri, ayrıca konuyla ilgili daha önce çalışma yapan ve rapor hazırlayan Sağlık Bakanlığı Müfettişleri’nin de incelendiğini bildirdiler.

Halen devam eden operasyonda gözaltı sayısının 120’yi aşması beklenirken, gözaltında bulunan zanlılar için 4 gün ek süre alan polisin, diğer 40 yakın ismi de aradıkları kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious