Provokasyon arayışı tutmadı

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü, Çağlayan ve Kadıköy İskele meydanlarında düzenlenen mitinglerle kutladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çağlayan Meydanı'nın Perpa girişinde toplanan Barış Anneleri İnisiyatifi, İmeceli Kadınlar, Mor Çatı, Gökkuşağı Kadın Derneği, Demokratik Özgür Kadın Hareketi, Lambdaistanbul ve çeşitli sendikalara üye kadınlar, buradan meydana kadar çeşitli sloganlar atarak yürüdü.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı ve mitinge katılanlar, trafiğe kapatılan cadde boyunca oluşturulan arama noktalarında tek tek aranarak meydana girdiler.

8 Mart Kadın Platformu adına sanatçı Nur Sürer tarafından okunan basın açıklamasında, ''İş yerinde kapitalistin, evde erkek egemen ideolojinin ezdiği ucuz iş gücü kaynağı'' olarak tanımlanan kadınlar selamlandı.

Açıklamada, ''İşçi kadınların zor işlerde ve düşük ücretlerle çalıştırıldığı, kadının ev içindeki görülmeyen emeğinin inkar edildiği'' savunuldu.

''Düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin artmaya devam ettiği'' ileri sürülen açıklamada, kadınların her türlü baskıya karşı direndikleri ifade edildi.

Basın açıklamasında 8 Martın ücretli izin günü ilan edilmesi de istendi.

Konuşmalar sırasında, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarını taşıyarak slogan atan bir grup tertip komitesi tarafından sık sık uyarıldı.

Mitingde yapılan konuşmaların ardından Nilüfer Akbal Türkçe, Kürtçe ve Ermenice türküler söyledi.

-KADIKÖY'DEKİ MİTİNG-

Dünya Kadınlar Günü, Kadıköy'de de çeşitli sivil toplum kuruluşları üyelerinin katıldığı mitingle kutlandı.

Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi önünde toplanan grup, döviz ve pankartlar taşıyarak İskele Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Çeşitli sloganların atıldığı yürüyüş sırasında, yol kenarında toplanan bir grup erkek, kortejdeki kadınlara çiçek dağıttı.

Miting alanına giriş yerlerinde kurulan arama noktalarında da kadın polisler mitinge katılan kadınlara gül verdi. Bazı kadınların polislerin verdiği gülleri almadığı görüldü.

Kadın platformu adına Melek Altıntaş tarafından okunan basın açıklamasında, ''8 Mart'ın sıradan bir Kadınlar Gününe indirgenmek istendiği'' belirtilerek, ''buna izin verilmeyeceği'' kaydedildi.

''8 Mart'ın emekçilerin bir mücadele günü olduğu'' vurgulanan açıklamada, ''Çalışan kadınlar iş yerinde sınıfsal olarak ezilip sömürülürken, evde de ev işleri ve çocuk bakımıyla bir kez daha ezilirler. Ev kadınları ise günün 24 saati evinin emekçisi ve kölesidir'' görüşleri savunuldu.

Bazı sivil toplum kuruluşları adına yapılan konuşmaların ardından müzik dinletisi sunuldu.

Her iki miting, olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious