Provokasyon gibi idam

  • Giriş : 16.01.2007 / 00:00:00

Saddam Hüseyin’in bayram sabahı idam edilmesinin ardından dün Irak’ta iki infaz daha gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devrik devlet başkanının üvey kardeşi, eski istihbarat şefi Barzan İbrahim el Tikriti ile eski Devrim Mahkemesi Başkanı Awad Hamid el Bender, sabah ezanından önce asıldı.

Uluslararası toplumun karşı çıktığı idam sırasında tüyler ürperten sahneler yaşandı. Tikriti’nin başı, gövdesinden ayrıldı. Herhangi bir ihlalin söz konusu olmadığını belirten Irak hükümeti, olayı "Allah’ın işi" olarak değerlendirdi. Sanık avukatları ise, "Bir adam asıldığında başı kopmaz. Bu bir mezalimdir." açıklamasında bulundu. İdamlar, uluslararası alanda farklı tepkilere yol açtı. Amerika, "Irak hükümeti, Iraklılara karşı suç işleyenlere adaleti uyguluyor." derken, Avrupa Birliği ve BM, idamları kınadı. Irak’taki bazı Şii gruplar ise infazı sevinçle karşıladı. Ancak diplomatik çevreler, hadiseyi provokasyon olarak yorumluyor. Yaşananların ülkedeki mezhep çatışmasını kızıştıracağı vurgulanıyor. Ölüm cezaları, Saddam Hüseyin’in idam edildiği Bağdat’taki Şii semti Kâzimiye’deki eski istihbarat binasında uygulandı. Saddam’ın asılması sırasında yaşanan sahnelerin tekrarlanmaması için cellatlara ’kuralları çiğnemeyeceklerine dair belge’ imzalatıldı.

Barzan İbrahim el Tikriti ve Avad Hamed el-Bander, 1982’de 148 Şii’nin öldürüldüğü Duceyl katliamıyla ilgili davada Saddam Hüseyin’le birlikte insanlığa karşı suç işlemekten idama mahkum edilmişti. İdam cezasına çarptırılan Barzan ile Bender’in cezaları dün şafak sökmeden önce infaz edildi. İnfazda bir hakim, bir doktor ve bir savcı hazır bulundu. Hükümet sözcüsü Ali el Dabbah, Barzan İbrahim’in kafasının, infaz işlemi sırasında koptuğunu söyledi. El Dabbah, "Barzan’ın kafası, sık rastlanmayan bir şekilde, infaz sırasında vücudundan ayrıldı." dedi. Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin danışmanlarından Besim Rıza da olay için, "Bir kaza oldu. Allah’ın işi" dedi. Irak hükümetinin, olayı şimdiden kamuoyuna duyurarak, daha sonra basına sızdırılması halinde gelecek ithamların önüne geçmeyi hedeflediği yorumları yapılıyor. İnfazlar Iraklı Şiiler tarafından sevinçle karşılandı. Tikriti ile el Bender, devrik liderin memleketi Tikrit kentinin Avca köyünde Saddam Hüseyin’in yanına gömüldü. Akşam saatlerinde gerçekleşen cenaze törenine yüzlerce Iraklı katılırken tören sırasında, Şii ağırlıklı Bağdat yönetimi aleyhine sloganlar atıldı.

Baş kopması kafaları karıştırdı

El Tikriti’nin infaz sırasında başının kopması adli tıp uzmanlarını şaşırttı. Asılma esnasında başın gövdeden ayrılması durumuyla hiç karşılaşmadığını söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gürsel Çetin, "Asılma anında aniden ayaklar boşta bırakıldığı için boyun, vücudun ağırlığını taşıyamayarak omurları kopar. Boyun omurlarının birbirinden ayrılmasıyla ölüm birkaç saniyede gerçekleşir. Ama şimdiye kadar asılma anında başın vücuttan ayrıldığını hiç görmedim." dedi. Çetin, başın gövdeden ayrılabilmesi için kişinin asıldıktan sonra aşağıdan güçlü bir şekilde çekilmesi gerektiğini söyledi. Ankara Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim dalı Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı ise idam sırasında başın gövdeden ayrılmasının mümkün olmadığını ifade ederek, bunun için kişinin çok şişman olması ve çok yüksek bir yerden hızla bırakılması gerekir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious