Provokasyon uyarısı

Provokasyon uyarısı .16890
  • Giriş : 01.03.2008 / 17:20:00

Bazı grupların üniversiteleri karıştırmak için fırsat kolluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Üniversite kampüslerinde öğrenci olarak tanınmayan kişilerin dolaşmaya başladığı ve bunların garip davranışlarının dikkat çektiği belirtiliyor. Şimdiye kadar görülmeyen peçeli ve ilahi okuyanlardan bahsediliyor. Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanı Volkan Yılmaz, iddialar karşısında "Böyle şeyler duyduk, araştırıyoruz." dedi. Tüm Öğretim Üyeleri Derneği eski Başkanı Tahir Hatipoğlu ise "Kritik dönemlerde uyuyan derin devlet diriliyor ve ortaya çıkıyor. Bunlar her yerde. Aynı kişiler, kışkırtma yapıyorlar. Amaçları Türkiye'yi ve üniversiteleri karıştırmak" ifadelerini kullandı.

Anayasa değişikliğinins ardından üniversiteler bazı grupların başörtüsü karşıtı eylemlerine ev sahipliği yapıyordu. Bütün eylemlerde aynı sloganların atılması ve benzer pankartların taşınması dikkat çekiyordu. Buna, son günlerde, kampüslerde görülmeye başlanan ve garip tavırlarıyla fark edilen kişilerin eklendiği belirtiliyor. Başörtülü öğrencilerin kampus içerisine alındığı, ancak derslere sokulmadığı Gazi Üniversitesi'nde de benzer görüntülere rastlandığı ileri sürülüyor. Öğrenciler ise endişelerini dile getiriyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bir öğrenci, şu bilgileri aktardı: "Anayasa değişikliğinden sonra kampüs içinde şimdiye kadar görmediğim peçeli öğrenciler dolaşmaya başladı. Bu bayanlarla konuştuğumda üniversitemizin öğrencisi olmadıklarını öğrendim. Şimdiye kadar yaşanmayan olaylara rastlıyoruz. Bazı grupların, üniversite içinde toplu olarak ilahi okuduklarına şahit olduk."

Ulusal Öğrenci Konseyi ve Gazi Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Volkan Yılmaz, iddialar karşısında "Böyle şeyler duyduk. Provakatif eylemler için, bazı öğrencilerin öne sürüldüğü, üniversite öğrencisi olmadığı halde kampüs içerisine getirildiğini duyduk. Şu an araştırıyoruz." dedi. Provakatif girişimlere karşı duyarlı olduklarını, yaşanan girişimleri araştırdıklarını söylerken de, şöyle devam etti: "Yüzde yüz doğrudur diyemiyorum. Olayı araştırınca çok kötü izlere rastlıyoruz, bazı öğrencilerin bu tip eylemlere itilmesinde bazı öğretim üyelerinin etkili olduğu, hatta bazı idarecilerin olduğunu görüyoruz. O zaman tabii içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bunu yapanlar öğretim üyeleriyse, öğrenciyi kendilerine çekip taraf yapıp, karşı tarafı da bir taraf yapıp, aralarında çıkacak kutuplaşmadan ne kazanabilirler, bilmiyorum. Ama, bir hesapları var ki bunları yapıyorlar. Bu tip eylemler, provokatif şeyler üniversitelerde oluyor. Üniversitelerimizin tamamından telefonlar alıyoruz." Yılmaz, konseyin Genel Kurulu'nu 15 Mart'ta toplayacaklarını ve bu tip girişimleri kınayan bir açıklama yapacaklarını bildirdi.

Amaçaları karıştırmak

Tüm Öğretim Üyeleri Derneği eski Başkanı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu ise, "Kritik dönemlerde uyuyan derin devlet diriliyor ve ortaya çıkıyor. Bunlar her yerde ve aynı kişiler, kışkırtma yapıyorlar. Amaçları Türkiye'yi ve üniversiteleri karıştırmak." ifadelerini kullandı. Hatipoğlu, üniversitelerde türbanın şimdiye kadar hiç sorun olmadığını hatırlatırken de, "siyasi ikbal bekleyen rektörler, bir avuç azınlık sorun ediyor" tespitinde bulundu. Öğretim üyeleriyle öğrenciler arasında 'türban' sorunu bulunmadığını vurgulayan Hatipoğlu, "Sorun konuşuluyor ama, girmesinler, girerlerse çatışırız diyen yok. Var gösteremeyince kışkırtma yapıyorlar. Tek çıkar yolları. Bu oyunda sökmüyor artık. Bu formüllere doydu millet artık. Öğrenci kol kola girdiği arkadaşına karşı niye düşman olsun?" dedi.

Kargaşadan rant bekleyen gizli güçlerin bulunduğuna dikkat çeken Hatipoğlu, rektörlerin de kendi insiyatifleriyle hareket etmediğini ileri sürdü. Hatipoğlu, şunları söyledi: "Bir rektör serbest diyor sonra da yasak getiriyor. Anayasa'da serbesttir diyor. Bunun için anayasa değişikliğine bile gerek yok. Öğrencilerimiz, rektörlerden de hocalardan da özgürlükçü. Konuşuyorum ben çocuklarla. Dokunulmasın, kaşınmasın hiçbir sorun yok. Serbestlik sorunları çözecek. Ben Tıp Fakültesi'ndeyim bizde provakatif olaylar duymadım. Daha çok orta ve alt gelir grubundaki öğrencileri kışkırtmaya çalışıyorlar. Provakatif eylemler başka üniversitelerde oluyor görüyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious