"Provokatif saldırılarda BBP adını kullanmak komplodur"

  • Giriş : 12.05.2008 / 05:30:00
  • Güncelleme : 11.05.2008 / 22:52:45

Yazıcıoğlu, parti kapatılmasını dün demokratik bulmadıkları gibi, yarın da demokratik görmediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genel Başkan Yazıcıoğlu, İl Özel İdaresi salonunda düzenlenen BBP Kayseri İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, demokratik tavır alarak parti kapatmaya karşı olduğunu bir kez daha yineledi. Parti kapatılmasının demokrasiye aykırı olduğunu belirten Yazıcıoğlu, "Şiddet ve terör yöntemiyle düzen değiştirme, devletin bütünlüğüne yönelik örgüt kurma, bunlara karargahlık yapan partilerin parti sayılmamasını düşünüyorum. Böyle bir partinin kapatılmasından yanayım. Ama partilerin siyasi fikirlerini ifade etmelerinin, kapatılmalarına gerekçe olmasını demokratik bulmuyorum" dedi. Yazıcıoğlu, AKP ve DTP hakkındaki kapatma davalarını yorumlarken şu görüşleri dile getirdi:

"Biz terörü ve şiddeti siyasetin bir metodu haline getirmiş olan, iktidara gelme yöntemi olarak terörü kullanan partilerin kapatılmasını isteriz. Keza o bir parti değildir bir örgüttür. Ancak siyasi partiler anayasanın 68. maddesinde demokrasinin vazgeçilmez unsurları olarak görülüyor: Demokrasinin vazgeçilmezi olan partilerin siyasi eylemleri, talepleri nedeniyle kapatılmasını etik ve demokrasiye uygun bulmuyoruz. Ha biz AKP'nin kapatılmasına mı karşıyız? Ben kimin olduğuna bakmadan dün Fazilet Partisi'nin ondan evvel Refah Partisi'nin kapatılmasına karşıydım. Ben bunu ilke olarak görüyorum. Ama partilerin siyasi fikirlerini ifade etmelerinin kapatılmalarına gerekçe olmasını demokratik bulmuyorum."

Yazıcıoğlu, parti kapatılmasını zorlaştıracak düzenlemelerde geç kalındığını öne sürerek, "Mevcut yasalar demokratik olmayan yöntemlerle partilerin kapatılmasına olanak sağlıyor. Keşke yıllardır iktidarda olan parti, partilerin kapatılmasının zorlaştırılmasını düzenleyen değişikliği daha önce yapsaydı" dedi. Yazıcıoğlu, kapatmanın zorlaştırılmasıyla ilgili bir Anayasa Değişikliği paketine hep destek vereceklerini bir kez daha yineledi.

"PROVOKATİF SALDIRILARDA BBP ADINI KULLANMAK KOMPLODUR"

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Hrant Dink suikasti, Sakarya'da gerçekleşen etnik gerginliklerde suçun partisine atılmasına da tepki gösterdi. İnsanların partilerine yöneldiği dönemlerde gelişen siyasi olayların kendilerine mal edildiğini belirten Yazıcıoğlu, "BBP ne zaman şahlanmaya başlasa gelişen ilk siyasi olay partimizin üzerine atılarak önümüz kesilmeye çalışılıyor. Hrant Dink suikasti azmettiricisi Erhan Tuncel'i tanımam. Kendisinin kimler için çalıştığı malumudur. Ancak telefon görüşmelerinde benim ismimi kullandı diye mantıksız bir şekilde linçe maruz kalıyoruz. Bence bunlar yükselişe geçen partimizin önünü kesme çalışmaları çerçevesinde hazırlanan komplolardır" diye konuştu.

Temel çizgilerinin milliyetçilik, maneviyatçılık ve demokratlık olduğunu kaydeden Yazıcıoğlu, ''Milliyetçiyiz, küresel düşünürüz ama ABD kapılarında, Avrupa kapılarında diz çökmeyiz. Çareyi milletimizde ararız, bu ülkede ararız. Avrupa parlamentolarında, onların şeflerinde çare aramayız. Peygamberimizin karikatürünü yapanların önünde yalakalık yapmayız'' şeklinde konuştu.

Ömrü boyunca darbelere, siyasi çatışmalara şahit olduğunu anlatan Yazıcıoğlu, günümüzde etnik temelli oluşturulmaya çalışılan kaos ortamı karşısında gençlere kavgalardan uzak durmaları tavsiyelerinde bulunduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious