Provokatör medya iş başında

Provokatör medya iş başında.16630
  • Giriş : 01.04.2008 / 22:18:00

Kapatma davasının açılmasında büyük rol oynayan bazı gazeteler, son günlerde "Kur'an kursu, namaz ve başörtüsü" içerikli haberler yapmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu gazeteler, bir yandan parti kapatmaya karşıymış gibi duruyor fakat dava haberlerinin hemen yanına da bu tür haberleri iliştiriyor.

Milliyet, bugün (1 Nisan) sadece başörtüsü ile ilgili haberlere tam sayfa ayırdı. Milliyet muhabirleri, 'Sağlık ocağında türban manzaraları' başlıklı haberi hazırlamak için İstanbul'un bazı mahallelerindeki sağlık ocaklarını gezerek adeta 'fişleme' çalışması yürüttü. Muhabirlerin isimlerinin yer almadığı haber için sağlık ocaklarında çalışan kadınların odalarında fotoğraf çekimi yapıldı. Ayrıca Milliyet, haberlerinin AK Parti'nin kapatma davası iddianamesinde yer almasından memnuniyet duyduğunu şu cümlelerle ima etti: "Devlet hastanelerinde, aralarında doktorların da bulunduğu çok sayıda kadın personelin türbanla görev yaptıklarını ortaya koyan Milliyet gazetesinin haberi kapatılma davası iddianamesine yansımıştı."

Milliyet'teki sağlık ocağı haberinin hemen altında Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün Kütüphane Haftası dolayısıyla düzenlediği kitap okuma yarışmasının ödül törenine yer verildi. Milliyet, yarışmada birinci olan iki kız öğrencinin başörtülü olarak ödül almasından rahatsızlık duydu. Doğan Haber Ajansı'ndan (DHA) alınan haberdeki 'iki kız kardeşin programa okul kıyafetlerinin üzerinde türbanla katılması dikkati çekti' cümlesi yer aldı. Fakat haberin fotoğrafında öğrencilerin üzerinde okul kıyafeti olmaması gözlerden kaçmadı.

Aynı sayfada yine DHA kaynaklı 'Yurtta türban ve namaz baskısı iddiası' başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Kars'ın Digor ilçesinde, Açık Öğretim Lisesi'nde okuyan bir kız öğrencinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün isteğiyle yerleştirildiği özel bir yurtta 'türban ve namaz' baskısına maruz kaldığı iddia edildi. Ayrıca öğrencinin 'Marta' olan isminin değiştirilmeye çalışıldığı da öne sürüldü. Yurdun yöneticisi ise herhangi bir zorlama olmadığını belirterek iddiaları aynı haber içinde yalanladı.

Bu haber Radikal gazetesinde de yayınlandı. Radikal'in haberinde, Milliyet'te yer verilmeyen, yurt yöneticisinin kız öğrencinin yurttan kendi isteğiyle ayrıldığına ilişkin beyanları da aktarıldı. Hürriyet'te ise 'Kuran kursuna rağbet arttı' başlıklı bir haber dikkat çekti. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine dayanılarak kurslara kayıt yaptıran öğrenci sayısının son 4 yılda 2 kat arttığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Türkiye'deki Kuran kursu ve cami sayısında da artış görüldüğü kaydedildi.

Vatan, Çanakkale ziyaretçilerini karşı karşıya getirmek istedi

Bazı medya organlarının bu tutumuna Vatan Gazetesi de ayak uydurdu. Vatan 31 Mart'ta, 'Yazık.. Çanakkale bile bölündü' manşetini attı. "Çanakkale'de farklı rüzgârlar esiyor. Bir yanda çarşaflı, sarıklı, cüppeli 'tekbir' getiren gruplar... Diğer tarafta 'Dağ Başını Duman Almış' marşıyla yanıt verenler." cümlelerini kullanan gazete, tarihi yarımadayı gezmeye gelen grupları karşı karşıya getirmek istedi. Üniversiteli gençlerin, ilahi ve tekbirlere İstiklal Marşı ile karşılık verdiği öne sürüldü. Toplumda derin bölünmenin olduğunu savunan gazete, başörtülü, çarşaflı ve cübbeli insanları adeta 'bölücü' ilan etmeye çalıştı.

Aynı gün Posta gazetesi de birinci sayfasından "Türkiye'de 'Islamic Holidays" başlıklı bir haber verdi. Haberde, 'tesettür oteli' olarak tanımladıkları otellerin yurt dışındaki turizm fuarlarında tanıtıldığı dile getirildi. Otellerde 'harem-selamlık' havuzların olduğu, içki satılmadığı, disko bulunmadığı ve 'sarhoş narası duyulmadığı' şeklinde bilgiler aktarıldı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious