Provokatörler huzur ve istikrarı bombalıyor

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin huzur ve istikrarını bozmak için yapılan eylemlere her gün bir yenisi ekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bünyesinde 1983’te oluşturulan Toplumla İlişkiler Başkanlığı’nın (Psikolojik Harekat Dairesi) mimarlarından emekli Kurmay Albay Dr. Tahir Tamer Kumkale, yaşananları ‘provokasyon’ olarak değerlendiriyor. Türkiye’deki huzur ve istikrar ortamından rahatsızlık duyan güçlerin olduğunu vurgulayan Kumkale, “Türkiye’yi zayıf bir ülke gibi göstermeye çalışıyorlar. Ülke, ‘yönetilemez’ duruma gelsin diye uğraşıyorlar.” yorumunu yapıyor.

Cumhuriyet Gazetesi’ne art arda yapılan bombalı saldırılarla başlayan provakatif süreç, Ordu’da MHP ve Ülkü Ocakları’nın binalarına bomba konulmasıyla devam etti. İstanbul Gaziosmanpaşa Alperen Ocakları’na yapılan saldırının ardından gelen Erzincan’daki terörist eylem, 4 çocuğun hayatına mâl oldu. Yaşananlar akıllara, ‘Birileri yeniden oyun mu tezgâhlıyor?’ sorusunu getirdi. Türkiye’nin ilk psikolojik harekât uzmanlarından emekli Kurmay Albay Dr. Kumkale, olayların arkasının gelebileceği uyarısını yapıyor. Cumhuriyet Gazetesi’nin neden hedef seçilmiş olabileceği yönündeki soruya şöyle cevap veriyor: “Cumhuriyet’e bomba atarak olayı dincilerin üzerine yıkmak, ‘sağ’ bir hedefi vurarak da eylemi solcuların üzerine atmak isteyebilirler. Bugün Cumhuriyet’e bomba atanlar, yarın Zaman’a da atabilir.”

Kumkale, Türkiye’de kaos ortamı oluşturmak isteyen dış güçlerin maşa olarak içeride değişik görüşlerden grupları kullandığına dikkat çekiyor. Halkın, ‘ülkücü’, ‘dinci’, ‘sağcı’, ‘solcu’, ‘PKK’lı’ gibi gruplara ayrılmak istendiğine işaret eden Kumkale, “Bunu yapamazlarsa, insanları ‘kısa boylu’-’uzun boylu’ diye ayırırlar.” diyor. Türkiye’de kullanılan ‘maske’lere de vurgu yapan Kumkale, “Ortaya öyle dinciler çıktı ki, ‘İnsanlar böyle din olmaz’ dedi, öyle Atatürkçüler çıkıyor ki, Atatürk’ü satıyorlar.” diye konuşuyor. Yaşananların ardından borsa ve dolardaki hareketlenmeye değinen Kumkale, sorunların üzerinden gelinebilmesi için hükümetin, muhalefet ve diğer kurumlarını da toplayarak ‘dik’ durmasının önemini belirtiyor. Aksi takdirde devreye ‘başkaları’nın gireceği uyarısında bulunuyor.


‘Barışa Semah Dönen’ Aleviler: Tahrikler amacına ulaşamayacak

İstikrarı bozmaya yönelik provokatif eylemlere karşı toplumun her kesiminden sağduyu mesajları geliyor. Her sene düzenlenen ‘Barışa Semah Dönenler’ adlı organizasyonun koordinatörü ve Radyo Barış yetkilisi İsmail Pehlivan, Türkiye’de her zaman istikrar ortamını provoke etmek isteyenlerin olduğunu söyleyerek, “Ama Anadolu insanının temiz gönlü bu insanları amacına ulaştırmaz. İsteseler de başaramazlar.” dedi. Pehlivan, 5.’sini yapacakları gösterinin provokatif eylemlere en güzel cevabı vereceğini vurgulayarak, “Etkinliğimiz toplumun birliğinin sembolü olacak. Programımıza sadece Aleviler değil toplumun her kesiminden vatandaşımız geliyor. Çünkü hepimiz aynı ülkenin, kültürün insanlarıyız.” diye konuştu. 11 Haziran’da düzenlenecek etkinlikte bin kişinin aynı anda semah döneceğini söyleyen Pehlivan, İstanbul Atatürk Olimpiyat Parkı’ndaki organizasyonda, geçtiğimiz günlerde vefat eden Ali Ekber Çiçek’in de anılacağını aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious