Provokatörler yine çocukları kullandı

Provokatörler yine çocukları kullandı.11994
  • Giriş : 31.03.2008 / 10:26:00

Yaşları 13-19 arasında değişen üç kişinin saldırısı gazetenin güvenlik kameralarınca görüntülenirken, 1995 doğumlu U.E. yakalandı, diğer iki şüpheli ise dün gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhuriyet Gazetesi'ne önceki gece molotoflu saldırı düzenlendi. Yaşları 13-19 arasında değişen üç kişinin saldırısı gazetenin güvenlik kameralarınca görüntülenirken, 1995 doğumlu U.E. kaçarken yakalandı, diğer iki şüpheli ise dün gözaltına alındı.

İnternet kafede otururken, arkadaşlarının içinde ne olduğunu bilmediği bir poşet getirdiklerini, gazete önünde poşetin içindekini yakarak attıklarını söyleyen U.E.'nin ifadeleri doğrultusunda bazı evlere baskın düzenlendi. Güvenlik kamerası görüntülerinde, saldırganların, olay öncesi birkaç kez gazete önünden geçtikleri görülüyor. Dolmuş duraklarında gizlenen zanlılar, molotofkokteylini bahçeye attıktan sonra kaçarken, gazetenin güvenlik görevlileri bir kişiyi yakalıyor. Olayın ardından polis ekipleri de çevrede bir anda yoğunlaşıyor.

Yakalanan zanlının, Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesi nüfusuna kayıtlı 1995 doğumlu U.E. olduğu belirlendi. Zanlı, polise verdiği ilk ifadeler doğrultusunda bazı evlere baskın düzenlendiği ve buralarda arama yapıldığı kaydedildi. U.E.'nin, internet kafede oturduğu sırada arkadaşlarının kendisini çağırarak içinde ne olduğunu bilmediği bir poşet verdiklerini ve Cumhuriyet Gazetesi önüne geldikleri sırada poşetin içindekilerin ucunu yakıp attıklarını söylediği öğrenildi. Soruşturma kapsamında 2 şüpheli daha dün gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Gazetenin İdare Amiri Ali Edeoğlu, saldırıyı çocuk yaşta olan 3 kişinin gerçekleştirdiğini bildirdi. Edeoğlu, "Gazetemize ait bir otomobilin bahçeden çıkacağı sırada meydana gelen saldırının ardından güvenlik görevlilerimiz otomobille kovaladıkları saldırganlardan birini yakaladı ve polise teslim etti. Yakalanan kişi 13 yaşında bir çocuk. Saldırı için birilerinin kendisini yönlendirdiğini söyledi." dedi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious