Prozac etkisi yapan yiyecekler

Prozac etkisi yapan yiyecekler.20359
  • Giriş : 22.02.2008 / 16:08:00

Stres içinde misiniz? Umutsuzluk, çaresizlik pençenizde mi? Endişe yakanızı bırakmıyor mu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Takmayın kafanıza, alın biraz çikolata, uzanın bir koltuğa C vitaminizi de için. Ne sinir kalacak ne stres...Yapılan çalışmalara göre nedenleri ne olursa olsun, yaşadığımız stres dolu anlarda tüketeceğimiz bazı besinler bizi sakinleştiriyor. İşte böyle zamanlar için hem sağlıklı, hem de sizi gerçekten sakinleştirecek besinler listesine bir göz atın.

MEYVELERİN GÜCÜ

Kiraz, çilek ve böğürtlen gibi meyvelerin içeriğindeki karbonhidrat yavaşça şekere dönüşürken sizi mutlu edecek ve aynı zamanda vücudunuz bir şeker bombardımanına tutulmamış olacaktır. C vitamini açısından güçlü olan meyveler sayesinde vücudunuzdaki kortizol hormonu azalacak ve kendinizi daha az stresli hissedeceksiniz.

ÇİKOLATA MUCİZESİ

Siyah Çikolata: %70 kakao içeren siyah çikolatadan vazgeçmeyin! İçeriğindeki güçlü antioksidanlardan olan flavanoid sayesinde rahatlayacak ve kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. Kuşkonmazın stresinizi azaltabileceği aklınıza gelmiş miydi? İçeriğinde doğal olarak bulunan folik asit sayesinde kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz. Bir kap yoğurdun içine karıştırarak yiyebilirsiniz.

MUCİZE KARIŞIM

B vitamini deposu olan avokada muhteşem bir rahatlatıcı. Özel bir avakodo mezesi ile son derece sakinleşebilirsiniz. 2 avokadayı soyun. Çekirdeklerini çıkartarak 4’e bölün.

Yoğurt, maydonoz, limon suyu, sivri biber, soğan ve sarımsağı bir kaba avokadolar ile birlikte koyun. Hepsini iyice ezilene kadar karıştırın. Mutfak robotunuzu kullanabilirsiniz. Sonrasında 2 domatesi küp küp kesin, ve hazırladığınız karışımın içine ekleyin. Buzdolabında yaklaşık 1 saat beklettikten sonra çıkarın ve işte sakinleştiriciniz hazır!

UZANIN VE...

Kendinize bir mola verin. Biraz uzanıp dinlenin. Önemli bir konuşma veya yapacağınız iş öncesinde yaklaşık 1000mg C vitamini almanız, ruh halinizi çok daha iyi bir hale sokacaktır. Kan basıncını düşüren ve kortizol hormonlarını azaltan C vitamini sayesinde hem damak lezzetiniz artacak, hem de stresiniz aşağıya çekilecek.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious