Psikiyatrist Aksu'dan önemli bilgiler...

  • Giriş : 02.02.2006 / 00:00:00

Rize'de 2005 yılı içerisinde 112 intihar ve intihara teşebbüs olayı gerçekleşirken, 2006 yılının ilk ayında ise bu rakam 25 olarak gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaşları 16 ile 30 arasında değişen 21 bayanın tamamı ilaç içmek sureti ile intihara teşebbüs ederken, 4 erkeğin biri ilaç içerek, 2'si tabanca ile 1'i ise kendisini asarak intihar etmek istedi. İntihar girişiminde bulunan 25 kişiden 24'ü kurtarılırken 1 kişi hayatını kaybetti.
Uzmanlar, özellikle gençler arasında artış gösteren bu tür intihar girişimlerinin 'bir tür yardım arama davranışı' olduğuna dikkat çekiyor.

Rize Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı doktor Gökhan Aksu, intihar girişimlerinin nedenlerinin çok geniş bir yelpaze içinde yer aldığını söyledi. Dr. Aksu, intihar girişimlerine ilişkin risk faktörlerini, sosyal ve ekonomik faktörler, kültür ve kuşak çatışması, aile içi anlaşmazlık ile şiddet ve duygusal sorunların yol açtığı depresyon olarak tanımladı. Dr. Aksu, "Sıklıkla cinsiyet, düşük sosyo-ekonomik düzey, göç, anne-baba geçimsizliği, uyumsuzluk, ruhsal bozukluklar, saldırganlık, şiddete eğilim ve düşünce bozuklukları gibi risk faktörleri üzerinde durmak gerekiyor. Özellikle gençlerde aileye yeterince kendini ifade edememe, eğitim şartları, ailenin kurduğu baskı gibi değişik sebeplerden dolayı kişi depresyona girebiliyor. Depresyona giren kişi de sıklıkla yardım arama yöntemlerine başvurur. Aslında, intihar girişimlerinin bir çoğu doğru olmasa da bir tür yardım arama davranışıdır." diye konuştu.

Depresyonun yetişkinlerde olduğu gibi gençlerde de önemli bir risk faktörü olduğuna vurgu yapan Dr. Aksu, problem çözme becerilerinin yetersizliği, stres ve umutsuzluk duyguları ile de intiharın yakın ilişkisi olduğunu ifade etti.

"Aile içi geçimsizlik, ihmal ya da istismar da çocukların intihar girişimleri için risk faktörleri arasında yer almaktadır" diyen Aksu şunları söyledi; "Kendine gerçekçi olmayan standartlar ve hedefler koyma, başarısız olduğunda aldığı eleştiriye katlanamama gibi nedenler çocuk ve gençleri intihar girişimlerine yöneltebiliyor. Parçalanmış aileler, tek ebeveynle sosyal desteklerden yoksun kalarak yaşamak da intihar girişimleri nedenleri arasında sayılmaktadır. İşsizlik ve buna bağlı olarak yaşanan ekonomik sorunlar, ailenin ya da çocuğun bağlı olduğu yer ve kişilerden ayrılması, sosyal ilişkilerin kesintiye ve değişime uğraması da intihar girişimleri için risk sayılabilir."

Dr. Aksu, Türkiye'de yapılan çalışmalarda, çocuk ve ergen intihar girişimlerinde sıklıkla aile içi sorunlar ve geçimsizliğin neden olduğu depresyonun gözlendiğine dikkat çekti. Aksu, mevsim şartları nedeni ile sosyal faaliyetlerin azalması, gün ışığından az faydalanma ve gün boyu kapalı mekanlarda televizyon karşısında vakit geçirerek televizyon dizilerindeki cezbedici yaşam şartlarıyla kendi yaşam şartlarının karşılaştırılmasının kişiyi depresyona sevk ettiğini belirtti.

Dr. Gökhan Aksu, depresyona giren bir kişinin yaşadığı problemlerin çözümü için somut destekler verilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu durumda kişinin sorunlarının çözümü için somut destek sağlanmalı, sağlanacağına dair söz verilmelidir. İntihar girişimi sonrası doğru rehabilitasyon yapılması gerekmektedir. İntihar eden kişi daha sonra doğru rehabilite edilmeden aynı mekana gönderilirse bu da tetikleyici olabilir. Tedavi sürecinde ilk iyileşme aldatıcı olabilir. Bu nedenle tedavinin özenle devamı sağlanmalıdır." diye konuştu.


İNTİHAR GİRİŞİMLERİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ


Ailesel risk faktörleri (parçalanmış aileler, istismar, iletişimsizlik, bağlanma sorunları, ailede bir psikopatoloji, çok çocuk olması, ilişki bozukluğu). İntihar düşünceleri ve geçmiş girişimler. Stresli hayat olayları. Şiddetli geçimsizlik. Başarısızlık. Ailede ya da yakın çevrede intihar girişimlerinin bulunması.
İNTİHARA İTEN FAKTÖRLE

Yalnızlık duygusu gözleniyor olması. Okulda ya da işte sorunlar yaşanması ve bunların giderek artışı. Fiziksel ve ruhsal hastalıkların ümitsizlik ve bıkkınlığa düşmesi. Cinsel tercih karmaşası. Madde bağımlılığı. Ani duygu durumu değişmeleri (Birden içe kapanma, umutsuzluk, hayattan zevk almama, anlamsızlık gibi). İntihar etmekten, kaybolup yok olmaktan, şiddetli ceza verme isteğinden sıkça söz ediyor olunması.


İNTİHAR İLE İLİŞKİLİ DUYGULAR VE EĞİLİMLER


Derin üzüntü ve umutsuzluk. Öfke-saldırganlık. Dürtüsel davranışlar (engellenmeye karşı toleransın düşük olması, duygulanımda düzensizlik, plan yapamama). Yoğun hayal kırıklığı.


İNTİHARDAN KORUYUCU FAKTÖRLER


Problem çözme becerisinin ortaya çıkarılması. Baş etme becerilerinin geliştirilmesi, desteklenmesi. Sosyal ve sportif etkinliklere katılma, katılımı heveslendirme (Özellikle okullarda). Hayatı sürdürme nedenlerinin artırılması (hayatta kalma ve baş etme inancını pekiştirme, belirli bir plan ve hedef koyabilmenin sağlanması, sorumluluklarının farkına vardırma, çocuk ve genç intihar etmekten korkuyor, sosyal açıdan onaylanmaya önem veriyor ya da ahlaki engelleri düşünüyor ise bunları fark etmesi desteklenerek de yardımcı olunabilir. Ancak başetme becerilerinin ortaya çıkarılması ve desteklenmesi şarttır.)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious